Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Sosyal Haklar Derneği (SHD) üyesi avukatların yaptığı iki ayrı müracaatta, hayatını kaybeden ve yaralanan madencilerin yaşam hakkının ve etkili başvuru hakkının ihlal edildiği belirtildi.

Başvuruda hak ihlallerinin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması talep edildi.

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT TALEBİ

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 16 Haziran 2021 tarihindeki duruşmada madenin patronu Can Gürkan'a verdiği 20 yıl, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt'a verdiği 12 yıl 6 aylık hapis cezasının Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından 8 Nisan'da onanmasının ardından yapılan başvuruda ayrıca, hayatını kaybeden 301 madencinin her biri için 500 bin lira manevi, 10 bin lira da maddi tazminata hükmedilmesi istendi.

Başvuruda, daire başkanı Ahmet Er'in Can Gürkan'ın maden ocağındaki yüksek riski bilmesine rağmen 'olursa olsun' mantığı ile hareket ettiğini belirterek olası kastla öldürme suçunu işlediği ve hayatını kaybeden ve yaralanan madenciler için ayrı ayrı cezalandırılması gerektiği yönündeki görüşüne atıf yapıldı. Ayrıca, muhalif üye Nadir Güngüneş'in Gürkan'ın ihmallerine rağmen olası kastla öldürme suçundan cezalandırılmamasının, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan olası kastla öldürme suçunun içini boşaltacağını ve başka bir olayda bu suçlamayla ceza verilemeyeceğini görüşüne de başvuruda değinildi.

ÖLEN HER BİR MADENCİ İÇİN 8 GÜN HAPİS

ÇHD'li ve SHD'li avukatların başvurusunda yaşam hakkının ve etkili başvuru hakkının ihlal edildiği ifade edilerek, yeniden yargılama ile tazminat talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasına neden olan mahkeme kararı ve bu kararın Yargıtay tarafından onanması tartışma yaratmıştı. Patron Gürkan'ın hapiste kaldığı süre ve infaz düzenlemesinden yararlanması sayesinde 2 yıl 6 ay daha hapis yatarak cezasını tamamlayacak. Toplamda 7 yıl hapiste kalacak olan Gürkan, 301 madencinin her biri için 8 gün hapis yatmış olacak.