Almanya'da 2009 yılına kadar Federal Meclis'te Die Linke parlamento grubu eş başkanı olan ve 2007'den 2010'a kadar Lothar Bisky ile birlikte partisinin eş başkanlığını da yürüten 78 yaşındaki Oskar Lafontaine istifa gerekçesini, Sol Parti'nin sosyal güvensizlik ve eşitsizlik siyasetine karşı duruşundan vazgeçmesi nedeniyle aldığını açıkladı. 

LAFONTAİNE SOL PARTİ'DEN AYRILDI

16 Mart günü Saarland Eyalet Parlamentosu'nda son konuşmasını yapan ve siyasi kariyerinin sona erdiğini açıklayan Sol Parti kurucularından olan ve bir dönem eş genel başkanlığını da yapan Oskar Lafontaine, ''Partimin siyasi yelpazede sosyal güvensizlik ve eşitsizlik siyasetine solda bir alternatif olmasını istedim, bu yüzden Die Linke'nin kurucusu oldum. Sol Parti ise bu iddiadan vazgeçti'' ifadelerini kullandı.

Oskar Lafontaine, kurucu eş başkanı olduğu Sol Parti’yi "Çalışanların çıkarları, uluslararası hukuka dayalı bir dış politika artık odak noktası değil" ifadeleriyle eleştirdi.

Sol Parti'nin 2015 yılından bu yana solun siyasi profilinde bir değişime girdiğini, partisinin işçilerin ve emeklilerin çıkarları ile uluslararası hukuk ve barışa dayalı bir dış politikasının artık odak noktası olmadığını söyledi.

SOL PARTTİ'YE 'UKRAYNA' ELEŞTİRİSİ

Son zamanlarda partisinin barış politikası ilkelerinden uzaklaştığını da söyleyen Lafontaine, "Ukrayna'ya karşı yasadışı savaş, bir fırsat olarak kullanılıyor." ifadelerini kullanarak partisini eleştirmişti. Lafontaine ayrıca, Federal Meclis'in 27 Şubat'taki özel oturumundan önce, Gregor Gysi ve Susanne Hennig-Wellsow da dahil olmak üzere bazı sol parlamenterlerin, artan silah harcamalarını ve geniş silahlanmayı savunan hükümet hareketinin onaylanması için parti içerisinde kampanya yürüttüklerine de dikkat çekti. 1995'ten 1999'a kadar başkanlığını yaptığı SPD'den ayrıldıktan sonra Lafontaine, 2007'de PDS ve WASG'den çıkan Sol Parti'nin kurucularından biriydi. Lafontaine, 205'den 2009 yılına kadar Gregor Gysi ile birlikte Federal Meclis'teki Die Linke parlamento grubunun eş başkanıydı ve 2007'den 2010 yılına kadar da lothar bisky ile birlikte parti lideriydi. 

SOL PARTİ VE GYSİ ÜZÜNTÜSÜNÜ AÇIKLADI

Lafontaine'in ayrılışının ardından Sol Parti'den yapılan açıklamada istifadan üzüntü duydukları belirtildi. Lafontaine tarafından eleştirilen Gregor Gysi'de üzüntüsünü Twitter üzerinden; ''Söylediklerinin aksine, yeniden silahlanmanın sadık bir karşıtıyım ve öyle de kalacağım. Onunla (Oskar Lafontaine) işbirliğimizle ilgili hatıralarım çoğunlukla olumlu ve öyle kalacak.'' ifadeleri ile dile getirdi. Öte yandan Saarland Eyalet Parlamentosu'nun iki Sol Parti'li üyesi Jochen Flackus ve Bundestag'ın eski üyesi Volker Schneider'de geçtiğimiz günlerde ortak bir bildiri ile partilerinden istifa ettiklerini açıklamışlardı.

Kaynak: Avrupa Postası