Yüksekdağ: İktidar darbesi AYM tarafından kabul edilmiş oldu

Yüksekdağ, AYM’nin HDP ve CHP milletvekillerinin dokunulmazlıklara ilişkin kararını değerlendirdi

Yüksekdağ: İktidar darbesi AYM tarafından kabul edilmiş oldu

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AYM'nin dokunulmazlık kararına ilişkin  "Siyasi iktidar tarafından devreye konulan darbe AYM tarafından da kabul edilmiş oldu. Bu karar Türkiye'ye kaybettirir" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kürt iş adamları Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım katledilişlerinin 22'nci yıldönümünde Avcılar Mezarlığı'nda düzenlenen anmanın ardından mezarlık çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yüksekdağ, AYM'nin dokunulmazlıklara ilişkin iptal başvurusunu reddetmesine dair gelen soruya, "Siyasi iktidar tarafından devreye konulan darbe AYM tarafından da kabul edilmiş oldu. Bu karara çok şaşırmış değiliz. Beklemediğimiz bir karar değildi. Başvurumuzun reddedilmesi duruşumuzu bozmaz. Bu kararlar Türkiye'ye kaybettirir. Türkiye'de yargıya güven yüzde 70'lerden yüzde 30'lara geriledi. Yargı bu güven zedelemesini gidermeli" diye yanıt verdi.

Yüksekdağ Almanya Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımı tasarısının kabul edilmesi hakkında ne düşündüğü sorusuna ise "Yapılan yanlış tutumlara karşı tavır almak ve doğruyu savunmak bizim görevimiz. İttihat ve Terakki döneminde yaşanan bir katliamla neden yüzleşmeyelim? Doğru bir tutum almadığınız için Ermeni katliamı her defasında karşı bir koz olarak kullanılıyor" dedi.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER