YSK, Sevan Nişanyan’ın vekil adaylığı başvurusunu reddetti

Yüksek Seçim Kurulu, Sevan Nişanyan'ın LDP'den adaylık başvurusunu reddetti

YSK, Sevan Nişanyan’ın vekil adaylığı başvurusunu reddetti

Cezaevinde bulunan yazar Sevan Nişanyan’ın 1 Kasım seçimleri için Liberal Demokrat Parti’den (LDP) yaptığı adaylık başvurusu, Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

Konuya dair yazılı açıklama yapan Liberal Demokrat Parti Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Beyhan, Aydın birinci sıra milletvekili adayı Sevan Nişanyan’ın adaylığının aldığı cezanın niteliği yüzünden kabul edilmediğini kaydetti.

Beyhan, “Sevan Nişayan’ın mühür bozmak nedeniyle hapis yatması nedeniyle aday olamayacağı YSK tarafından bize bildirildi. Nişanyan’ın aday gösterilmesinin zor olduğunu biliyorduk. Yine de, Nişanyan dışında mühür bozduğu için yıllarca hapis cezası almış kimsenin olmaması dikkat edilmesi gereken bir detaydır” diye konuştu.

Nişanyan’ın mühür bozduğu için değil, ifade özgürlüğünü kullandığı için böyle bir cezaya maruz kaldığının açık olduğunu belirten Beyhan, “Sevan Nişanyan’ı aday göstermemizin mümkün olmadığını gördük, ama Türkiye’deki ifade özgürlüğünün kağıt üzerinde olduğunu gün yüzüne çıkaran mahkeme kararlarını tekrar gündeme taşımış olmak da şimdilik bizim için yeterli” dedi.


LDP, 61 seçim bölgesinde 444 aday ile seçime gireceğini açıklasa da, Nişanyan’ın yerine Aydın’dan kimin aday gösterileceği henüz açıklanmadı. (Diken)

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 15:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

türkiyede adalet yok binlerce dosya aihm'de milyonlarca insan as icin hürriyet icin avrupada yasiyo.

SIRADAKİ HABER