Yeni anayasa için referandum masada: 'Erdoğan, güvenoyu almayı hedefliyor'

AKP’li kaynaklar, TBMM’nin açılmasına bir aydan az bir süre kala 'Meclis’te olası referandum için çalışmalar yapılabileceğini' belirtiyor

Yeni anayasa için referandum masada: 'Erdoğan, güvenoyu almayı hedefliyor'

Cumhurbaşkanı  ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili “Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız” sözleri sonrası, Cumhur İttifakı’nın 2022’de, yani seçimlere bir yıl kala, çalışmayı “referandum ile milletin onayına sunmayı amaçladığı” belirtildi. 

Selda Güneysu'nun Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, yeni anayasanın referanduma götürülmesi için parlamentoda 360 milletvekilinin “evet oyu” vermesi gerekliyken, olası referandumun ayrıca Cumhur İttifakı için “bir tür kamuoyu yoklaması, hükümete güvenoylaması olacağı” ifade edildi.

AKP’li kaynaklar, TBMM’nin açılmasına bir aydan az bir süre kala “Meclis’te olası referandum için çalışmalar yapılabileceğini” söyledi.

AKP'li kaynaklar, “Anayasa değişikliğine destek verilmemesi durumunda, kendi seçmenleri için muhalefetin de zorluk yaşayacağını düşünüyoruz. Bu süreç Cumhur İttifakı’nı zorlayacaktır. ‘Zor ama imkânsız’ değil. Parlamento içinde kendi partilerinin tutum ve görüşlerinden bağımsız, referanduma destek verecek milletvekilleri illaki var. Var olduğunu biliyoruz. Yapmamız gereken anayasa değişikliğini doğru anlatmak” değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 09:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 2 hafta Önce

Barış adını anmak yasak. hemen dün İstanbul da barış için yürüş yapmak isteyenlere sokak ortasında şiddet ve katılanların yarısı göz altına alınıyor.
Anayasa demek irade demek. İradenin RET edildiği Kürt illerinde secilen yerel yönetimlerin yerine yasak denilerek KAYYIM atanması.
Cumhuriyetin yüz yıllık tarihinin 45 yılı yasaklı,sıkı yönetim altında darbe anayasaları ile ,denetimli cezanın yaygınlaştığı,evlerin ceza evi yapıldığı bir dönem de ANAYASA oylamasının sözü bile abestir.

SIRADAKİ HABER