Üç ismin milletvekillikleri düşürülmüştü: CHP’de görüşme trafiği, HDP’den yürüyüş kararı

HDP, önceki gün gerçekleştirdiği olağanüstü MYK toplantısının ardından dün de “Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya yürüme kararı aldığını” duyurdu

Üç ismin milletvekillikleri düşürülmüştü: CHP’de görüşme trafiği, HDP’den yürüyüş kararı

Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'yle CHP’li vekil Enis Berberoğlu ile HDP’li vekiller Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülerek tutuklanmasına tepkiler sürerken, CHP’li Berberoğlu infaz düzenlemesi kapsamında tahliye edildi.

MİT TIR'ları davasından 5 yıl 10 ay ceza alan Berberoğlu’na, kalan 18 aylık hapis cezası için 31 Temmuz’da yeniden cezaevi yolu görünürken CHP ile HDP yönetimi önümüzdeki sürece ilişkin ne yapacağını tartışıyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tüm milletvekilleri ile görüşme ve süreci analiz etme kararı aldı. HDP ise iktidarın baskılarına karşı Ankara’ya “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” başlatacaklarını duyurdu.

ORTAK ADIM BELİRLENECEK

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yarın gerçekleştirilecek Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından Salı günü partisinden bir grup milletvekili ile görüşecek.

Kılıçdaroğlu, ilk olarak İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelecek.

Salı günü akşam saatlerinde Adana, Adıyaman, Elazığ, Antep, Hatay, Maraş, Mersin, Osmaniye ve Dersim milletvekilleri ile görüşecek.

Kılıçdaroğlu, son olarak aynı gün Ankara, Eskişehir, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat milletvekilleriyle de görüşmeler gerçekleştirecek. CHP'de çarşamba günü videokonferans yöntemiyle Parti Meclisi (PM) toplantısı yapılacak.

Kılıçdaroğlu, perşembe günü görüşemediği kentlerin milletvekilleri ile bir araya gelecek.

Kılıçdaroğlu'nun bu toplantılarda TBMM çalışmalarında nasıl bir tavır takınılması gerektiği konusunu masaya yatıracağı bildirildi. MYK ve PM üyeleri ile birlikte milletvekillerinin hemfikir olacağı adım belirlenmeye çalışılacak.

SON KARARI MYK VERECEK

Kılıçdaroğlu'nun görüşmelerdeki bir diğer gündem maddesi ise kurultay süreci olacak. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen olağan kurultay için Eylül ya da Ekim aylarından birinin önerileceği, son kararın ise önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek MYK'de alınabileceği bildirildi.

ANKARA’YA FARKLI İLLERDEN YÜRÜYÜŞ

HDP, önceki gün gerçekleştirdiği olağanüstü MYK toplantısının ardından dün de “Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya yürüme kararı aldığını” duyurdu.

“Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” başlığı ile yapılacak Ankara yürüyüşünün hangi kentlerden başlatılacağı parti kurmayları tarafından tartışılıyor. Partinin yapacağı görevlendirmeler ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor.

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ZİYARET

HDP, Meclis ve sokakta çeşitli eylem ve etkinlikler planlayacak. Ayrıca tüm demokrasi güçlerine halk iradesine sahip çıkma çağrısı yapılacak. Bunun için de siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı bazı çevrelere ziyaretler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

‘MÜCADELEYİ BÜTÜNLEŞTİRELİM’

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin büyük başarı elde ettiği 7 Haziran seçimlerine dair bir yazı kaleme alarak, herkesi “HDP’de kenetlenmeye” çağırdı. HDP’li Güven, Farisoğulları ve CHP’li Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesinden önce 7 Haziran’ı kaleme alan Demirtaş, “HDP’de kenetlemeye çağırıyorum. Önceki dönemlerde ve bu dönemde görev yapan bütün arkadaşlarımız birbirinden kıymetlidir. Zaman, yıpratıcı tartışmalardan uzak durarak özgürlük mücadelesinde bütünleşme zamanıdır. Bunu başaracağımıza olan inancım tamdır” dedi.

SEÇME SEÇİLME HAKKI İHLAL EDİLDİ

Diyarbakır’da ortak açıklama yayımlayan demokratik kitle örgütleri, “Muhalefet partilerine üye üç milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesi ile halkın seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğini” hatırlattı.

“Seçmen iradesi yok sayılarak irade gaspı yapılmıştır” denilen açıklamada, “2016 yılından itibaren çoğunluğu HDP/DBP yönetiminde bulunan belediyelere yönelik olan kayyum atama uygulamaları ile süregelen antidemokratik uygulamalara milletvekillerinin vekillik sıfatı düşürülmesi ile devam edilerek kayyum rejimi uygulaması olağan hale getirilmek istenmektedir” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, “Meclisi tümden işlevsizleştirmeye, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik sistematik yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz” dendi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 20:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER