Tuzluçayır'a otobüs seferleri kaldırıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bölgeye otobüs seferlerini kaldırdı...

Tuzluçayır'a otobüs seferleri kaldırıldı

Ankara Mamak Tuzluçayır'da geçtiğimiz hafta Lice olayları protesto gösterileri sırasında bir EGO otobüsünün molotof kokteyliyle yakılmasından sonra Büyükşehir Belediyesi, bölgeye otobüs seferlerini kaldırdı.

Seferlerin kaldırılması Tuzluçayır, Şahintepe, Şirintepe ve Ege mahallelerini olumsuz etkileyecek. Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Haydar Demir, buna karşı tepki gösterirken, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez ise savundu.

ULAŞIM HAKKININ ENGELLENMESİ

CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Haydar Demir, meclis toplantısında söz alarak, otobüs seferlerinin durdurulmasını ‘ulaşım hakkının engellenmesi' anlamına geldiğini ve bu durumdan 8 mahallenin etkilendiğini söyledi.

Demir, kamu hizmeti veren belediye otobüslerine zarar verildiğini, bunu kimsenin tasvip edemeyeceğini belirterek, “Birkaç kişinin zararlı bir eylemi nedeniyle 40-50 bin insanı cezalandırmak ‘suçların şahsiliği' ilkesine aykırıdır ve kamu hizmetinin verilmemesi demektir. Güzergah değişikliği deniliyor ama eski güzergahla yeni güzergah arasında 1,5 kilometrelik yol var. Otobüsler Tuzuçayır'a girmeden devam ediyor, bu kabul edilemez'' dedi.

DAHA İYİ HİZMET AMACI!

Demir'in ardından söz alan Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez, otobüs yakılması nedeniyle şoförün canını zor kurtardığını, belediyenin ‘personelin ve yolcuların can güvenliğini düşünerek' güzergah değişikliğine gittiğini söyledi.

“Ulaşım hakkı engelleniyor sözüne katılmıyorum. Hak engellenmiyor, sadece hat güzergahı değiştirildi” diyen Ölmez, daha iyi hizmet verilmesi amacıyla böyle bir yola başvurulmak ‘zorunda kalındığını' savundu.

SORU ÖNERGESİ

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıyarak, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Gök, önergesinde “Bu güzergâh değişikliğinin gerekçesi nedir? Bu güzergâh değişikliğinin tüm yurttaşların üzüntüsüne yol açan otobüs yakılmasıyla bağlantılandırıldığı ve halkın otobüs güzergâhı değişikliğiyle cezalandırıldığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise böyle bir mahrum bırakma, mağdur etme cezası uygulamaya Ankara Büyükşehir Belediyesi hangi yasayla yetkili kılınmıştır?” ifadelerine yer verdi. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 09:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER