Türkiye’de ilk Çerkez partisi siyasi arenada

Çerkezler ne istiyor...

Türkiye’de ilk Çerkez partisi siyasi arenada

Yakın zamanda kurulan ve Çerkezlerin Türkiye’deki ilk ve tek partisi olma özelliğini taşıyan Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP), Türkiye siyaset arenasında yerini almaya hazırlanıyor.

Anadilde eğitim hakkı, özerk yönetimleri desteklemek, vatandaşlık tanımının değiştirilmesini talep etmek gibi somut istemler doğrultusunda hareket eden Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanı Kenan Kaplan, bu taleplerin en doğal hakları olduğunu kaydetti.

Kaplan, bunlar sağlanmadan Türkiye’nin gerçek bir demokrasiye geçemeyeceği görüşünü dile getirerek, “Dil konusu gizlisi saklısı olmayan bir konu, biz anadilde eğitim istiyoruz ve bu olmazsa olmazlarımız arasındadır. Bunun devlet güvencesine alınmasını istiyoruz kaç kişinin veya ne kadar talebin olduğu önemli değildir. Devlet olarak önce sizin bu güvenciyi sağlamanız lazım. Benim bu hakkı kullanıp kullanmamam bana kalmış’’diye konuştu.

Çerkezlerin asimilasyon politikalarına maruz kaldıklarını, ifade eden Kaplan, ’’Biz burada kendi kimliğimizi inkar edip, başka bir kimliği kabul edecek olsaydık, orada Rus kimliğini kabul ederdik, ne anavatanımızdan olurduk ne de sıkıntı yaşardık. Onun için burada da kendimizi inkar etmemizi hiç kimse beklemesin’’ dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ

Çözüm süreci ile ilgili kendilerinin süreci desteklediklerini ancak bu sürecin tüm Türkiye halklarının çıkarları üzerinden yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Kaplan, Kürtlerin mücadelesinin Türkiye demokrasisinin önünü açtığını ifade etti.

Kaplan, “Eğer biz bugün kimliğimiz adına bir takım haklar talep edebiliyorsak verilen mücadelenin payını inkar edemeyiz. Bu nedenle Kürt halkının taleplerine biz parti olarak saygı ile yaklaşıyoruz ve onlarında bu süreci sadece Türklerle Kürtlerin bir uzlaşma süreci olarak değil de Türkiye’nin bir demokrasi süreci olarak sürdürmesini diliyoruz. Biz sadece kendimiz için değil tüm Türkiye halkları için gerçek bir demokrasi istiyoruz demesi lazım ve görüşmeleri bu zemin üzerinde yürütmesi lazım. Öyle olursa Türkiye halklarının bütünleşmesinin de önü açılmış olacak. Bugüne kadar ki ötekileştirilmelerin de önüne geçilmiş olacak. İşte bizim temel çıkış felsefemiz bu .”

Anayasal talepler konusunda eşit vatandaşlık, özerklik, seçim barajı, hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kaplan, değiştirilen köy isimlerinin geri verilmesine vurgu yaparak, yargının yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti. Kaplan şöyle devam etti: “ Vatandaşlık tanımı kesinlikle değişmeli etnik bir tanım olmamalı.

Bütün kimlikler ve kültürler anayasal teminat altına alınmalıdır. Bunlara devlet tarafından desteklenen TV ve kültür merkezleri açılmalı. Değiştirilen köy adlarının geri verilmesi gerekiyor. Bu ülkenin tarih kitaplarında Türkiye’nin tüm halklarına yer verilmesi lazım."(Basnews)

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 15:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
çerkez faşolarına bak hele
çerkez faşolarına bak hele - 5 yıl Önce

çerkezleri kürtlerin karşısında savunanlar iyi okusunlar yukarıdaki yazıyı gerçek çerkezler bunlardır işte .tarihleri boyunca bir devlet kuramayan egoları tavan yapmış bu millet bağımsızlığını daha 100 yıl evvel onlara soykırım yapan millete borçlu .anadoluya gelen çerkezlerin bir arada yaşatılmamalarının sebebi isyan çıkaracaklarının bilinmesiydi.ruslar bunları doldurup doldurup gönderdiler anadoluya.çerkezlerin isyanlarını bastırmak için görevlendirilenlerin yine çerkezlerin içlerinden seçilmiş kimseler olmasının sebebi ise ermenilerin doğuda ingilizi fransızı ülkeye sokmak için kışkırtma amaçlı yaptıkları katliamlara ve yunan ve ermeni çetelerinin türk askeri kıyafeti ile izmiri yakmalarına benzer.eğer çerkezlerin isyanlarını türkler bastırmış olsa idi bu olay katliam olarak anılacak ve yabancı güçlerin tekrar askerlerini konuşlandırmaları için gerekli bahane oluşmuş olacaktı.

Recep Güler
Recep Güler - 5 yıl Önce

sen ne yazdığını ne çizdiğini biliyormusun acaba? ne noktan var ne virgülün var,ve aynı zamnda ne demek istediğini anlayan varsa beri gelsin..ama sadce sana şunu söyleyim,senin ataların ''padişahım çok yaşa' diyerek padişahın kendilerini kurtarmasını beklerken çerkes savaşçıları kurtuluş savaşını başlatmışlardı bile..senin sahte tarihin bunları yazmaz yazamaz ..'türk faşosu' efendi..!!!

Faruk şener
Faruk şener - 5 yıl Önce

meydanı boş bulan hak istiyor ammaaa sonradan darılmaca mızıkçılık yapmak yok. soykırımdı baskıydı faşistlikti.sizin dedeniz de kabul etmezdi buranın sonsuz türk yurdu oldugunu

SIRADAKİ HABER