Türkiye solu bilgi peşinde!

Sol bu defa işin temelinden başlıyor…

Türkiye solu bilgi peşinde!

Türkiye’nin en genç sol partisi olan Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), kendi uzmanlık alanlarında uluslararası çapta bilgi üreten 80’i aşkın akademisyenin sunumlar yapacağı ve İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenecek olan “Bilgiye Erişim ve Birlikte Değerlendirme Atölyeleri”ni 15 Ekim’de başlatıyor.

EDP Genel Başkanı Ferdan Ergut, “Bu sadece EDP için değil, bütün bir Türkiye solu için de yeni ve zenginleştirici bir deneyim olacak” diyor.

“YENİ DÜNYA YENİ BİLGİYLE ANLAŞILABİLİR”

Ferdan Ergut, “Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ni ‘öğrenen parti’ modelini merkeze alarak kurmuştuk. Kökten dönüşümlerin yaşandığı bir dünyaya emekçilerden, sistemin mağdurlarından yana müdahale edebilmek ve değişimi yönetebilmek için ezberlerimizi bir kenara koyarak yola çıkmıştık. Yeni dünya ancak yeni bilgiyle anlaşılabilir ve dönüştürülebilirdi. EDP, henüz iki yılını doldurmayan kısa tarihinde yaptıklarıyla yeni bir sol siyasetin mümkün olduğunu gösterdi” diyor.

BEBDA’DA NELER VAR?

Akademisyenler, Kürt sorunundan Kemalizme; tarih teorisinden kaos teorisine; matematiksel paradokslardan karmaşık yapılara; iktisat politikalarındaki dönüşümlerden enerji sorunu ve çözüm önerilerine; toplumsal dışlanma olgusundan siyasete alternatif yaklaşımlara; delilikten uygarlığa; ataerkillikten beden politikalarına; çevrenin tarihinden Osmanlı demografisine kadar çok geniş bir alanı kuşatacaklar.

“AMAÇ SOLDA YENİLENME”

EDP Genel Başkanı Ferdan Ergut, BEBDA’nın, dışarıdan bilinç taşıma fikri üzerine kurulmadığını belirterek, temel amaçlarının, “hayatımıza değen alanların bilgisini paylaşmak ve bu bilgiyle donanmış öznenin kendi bilincini özgürce oluşturmasına olanak vermek” olduğunu belirtiyor.

Ergut, “Hakikatin tek olmadığını, karmaşık bir doğası olduğunu biliyoruz. Hakikati olabildiğince geniş bir yerden kuşatmak istiyoruz. Solda yenilenmenin ancak böylesi bir mesainin sonucunda gerçekleşebileceğini düşünüyoruz” diyor.

“Şimdi Bilgiye Erişim ve Birlikte Değerlendirme zamanı!” diyen Ergut, BEBDA projesine inanan ve onu hayata geçirmelerini mümkün kılan değerli akademisyenlere şükran borçlu olduklarını, onların özverisiyle gerçekleştirdikleri bu başlangıcın, BEBDA’nın kurumsallaşacağının en büyük güvencesi olduğunu vurguluyor.

KİMLER, NASIL KATILABİLİR?

Ferdan Ergut, BEBDA'ya sadece EDP üyelerinin değil, her yaştan dileyen herkesin katılabileceğini belirtiyor. Başvuru, ön kayıt ve bilgi için edpbebdaistanbul@gmail.com adresi ve 0537 841 32 51 telefonu ile irtibat kurulmasını istiyor.

BEBDA’YA KATKI VERECEK AKADEMİSYENLER

Mehmet Ö. Alkan, Okan Akhan, Emin Alper, Hacer Ansal, Sefa Feza Arslan,Volkan Aytar, Umut Azak, Ayşe Berkman, Semih Bilgen, Bülent Bilmez, Özgür Budak, Funda Şenol Cantek, Yasin Ceylan, Nesrin Sungur Çakmak, Güney Çeğin, Sait Çetinoğlu, Didem Danış, Cemsinan Deliduman, Besim Dellaloğlu, Ahmet Demirel, Selçuk Dursun, Ş. Akile Zorlu Durukan, Fuat Dündar, Kudret Emiroğlu, Erkan Erdil, Elvan Altan Ergut, Ferdan Ergut, Ayşe Erzan, Neşe Gurallar, Ayşe Gözen, Ahmet İnam, Saadet İyidogan, Ümit İzmen, Gürkan Karakaş, Ayşe Karasu, Ahmet Kardam, Erol Katırcıoğlu, Vangelis Kechriotis, Ferhat Kentel, Çağlar Keyder, Erol Köroğlu, Ahmet Kuyaş, Tuna Kuyucu, Ali Nesin, İlhami Alkan Olsson, Nil Mutluer, Vefa Saygın Öğütle, Oktay Özel, Alev Özkazanç, Teoman Pamukçu, Üstün Reinart, Sanem Güvenç Salgırlı, B. Özgür Sarıoğlu, Devrim Sezer, Nükhet Sirman, Yusuf Uludağ, Ufuk Uras, Tanay Sıdkı Uyar, Yeşim Uysal, Betül Yarar, Mesut Yeğen, Levent Yılmaz, Laden Yurttagüler.

Ayrıntılı bilgi ve program burada: http://edpbebda.blogspot.com/

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nesrin Aslan
Nesrin Aslan - 7 yıl Önce

yüzyılı anlamak için alaylı değil okuluna gitmek şart oldu.

Halis
Halis - 7 yıl Önce

Maneviyatçı HAS Parti ile EDP arasında çok az fark var bence. ÖDP'den ayrılma bir HAS Partili olarak EDP'de gönlüm kalıyor.

mahmut
mahmut - 7 yıl Önce

ulaşamayanlar için bu seminerlerde yapılan konuşmaları bir e-kitap olarak ücretsiz sunsalar çok süper olur

ADNAN DİNÇTOYGAR
ADNAN DİNÇTOYGAR - 7 yıl Önce

PARTİLİ OLMAMAMA KARŞIN EDP'NİN BU GİRİŞİMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM..KAOTİK BİR ORTAMDA; NE İDÜĞÜ BELİRSİZ VE DE TEMELSİZ BİR PLATFORMDA SİYASET ZAMANI GEÇTİ, GEÇİYOR...PROGRAMLAR ÜZERİNDEN TARTIŞMAK VE POLİTİKALAR ÜRETMEK VE O ÇERÇEVEDE EYLEMLER İÇİNDE OLMAK ÖZLEM DUYDUĞUMUZ BEKLENTİLERDİR..PARTİNİZİN KONFERANS SÜRECİNİ BAŞARILI BİR BİÇİMDE TAMAMLAMASI BİZİ DE UMUTLANDIRIR...SEVGİYLE KALIN..

çetin sarı
çetin sarı - 7 yıl Önce

E D P si 13 Mart ta Ankara da kuruluşunu açıklarken Türkiye soluna yeni bir soluk olmayı vaat etmişti.Kuruluşundan bu güne kadar ülkem ve insanlık için yapıcı ve tutarlı bir yol izleyen eşitlik ve demokrasi partisi biliyorum ki bundan sonrada ilkelerini koruyarak sol üzerinden doğru politikalar üretecektir.İşte bu çalışmada bu kararlılığın bir göstergesidir diye düşünüyorum...Partime, politikalarına ve değerli yöneticilerine olan güvenim tamdır...Bu güven duygularımla bundan sonraki çalışmalarında da partime ve değerli arkadaşlara başarılar dilerken gönlümüzün sizlerle olduğunu bildirmekten ve EDP'li olmaktan onur duyduğumu bildirmekten çok mutluyum.....Umudumuz hayallerimiz kadar geniş olsun can dostlar.....Çetin sarı...Samsun...

Ali Altınkanat
Ali Altınkanat - 7 yıl Önce

Sn.Prof .Ayşe Erzan ile 1980 öncesi TÜTED Ank Şb'de, daha ülkemizde
Çevre,Doğa ve Yeşil vb örgütlenmeleri yok iken 'Ankara'da Hava Kirliliği'
üzerine ilk çevreci toplantılardan biri sayılabilecek bir panel düzenlemiştik.İkimiz de konuşmacıydık. Basında büyük yankısı olmuştu.
Bunu şunun için yazıyorum. Grubun başını çeken ve geçmiş deneyimi olan böylesi ileri görüşlü arkadaşların,örneğin meslekdaşım ve olumluluklariyle bildiğim Prof.T.S.Uyar arkadaşımın Türkiye solunun ilerlemesi,gelişmesigündeme egemen olabilmesi açısından yeni açılımlar
getirebileceğine inanıyor , tümüne başarılar diliyor,yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum.

mustafa demir
mustafa demir - 7 yıl Önce

kendini demokrasi içinde ifade etmenin erdemini savunan herparti beni heyecanlandırıyor.hele sol iddiasını böylesine demokratik bir prensiple somutlaştıran bir parti başımızın üzerinedir.atelyelerine bir defa olsun katılabilmek bile gurur verici olacaktır.türkiyenin böyle bir partiye ihtiyacı vardı.sayın ferdan ergut u biliyor ve takdir ediyorum.ziya halis bildiğim en demokrat insanlardan birisi.gelişen demokrasimiz ve halkımız edp nin hakkını verecektir diye dua ediyorum.hayatının hiçbir döneminde sola düşman olmamış eski bir ükücü olarak kürt meselesininde böyle bir partinin katkılarıyla çözüleceğine inanıyorum.demokrasi vazgeçemiyeceğimiz en önemli değerimizdir.başarılı olmasını istediğm bir diğer partde haspartidir.ikisinede samimi muvaffakiyet temennilerimle ...mustafa demir