'Türkiye mazlumlar ve mağdurlar için umut kaynağı olacaktır'

Erdoğan, “Mukaddes Emanetler Işığında Sergi ve Konferansı”na katıldı

'Türkiye mazlumlar ve mağdurlar için umut kaynağı olacaktır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Doğu’daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye ve Irak’ta önemli eserlerin yok edildiğini ifade eden Erdoğan, “Asırlar boyunca İslam’ın ve Müslümanların en nadide eserlerine ev sahipliği yapmış Suriye ve Irak topraklarında yaşanan vahşet, yüreğimizi parçalıyor, yakıyor. Bazen şunu söylüyorum, ‘Ah Suriye, keşke seni tanımasaydım’. Tanıdıktan sonra tabii bu çok daha ağırımıza gidiyor” dedi.

Türkiye’nin geleceğinin İslam coğrafyası geleceğine önderlik edeceğini savunan Erdoğan, “Türkiye’nin duruşu, dünyanın her yerindeki mazlumlar ve mağdurlar için de bir umut kaynağı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen “Mukaddes Emanetler Işığında Sergi ve Konferansı”na katıldı.

Yoksullara yardım için bir fon oluşturulabileceğini söyleyen Erdoğan, “Milletimizin tamamının katkılarıyla oluşturulacak bir fon aracılığıyla, mübarek üç aylar boyunca Mekke ve Medine’de bulunan, dünyanın her köşesinden gelmiş gariplere yardım ulaştıracak bir mekanizmayı kurabiliriz. Bunun gayreti içinde olmamız gerekir diye düşünüyorum” dedi.

‘MAZLUM İNSANLAR KATLEDİLİYOR’

Suriye ve Irak’ta önemli eserlerin yok edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Asırlar boyunca İslam’ın ve Müslümanların en nadide eserlerine ev sahipliği yapmış Suriye ve Irak topraklarında yaşanan vahşet, yüreğimizi parçalıyor, yakıyor. Bazen şunu söylüyorum, ‘Ah Suriye, keşke seni tanımasaydım’. Tanıdıktan sonra tabii bu çok daha ağırımıza gidiyor. Bütün o eserlerin yer ile yeksan olması bizi gerçekten yakıyor, yıkıyor. Bölgeden hemen her gün mahzun insanların ya terör örgütleri ya da güya onlara karşı operasyon yürüten güçler tarafından katline dair acı haberler geliyor.”

‘BÖLGEDE OYNANAN OYUN BİRLİĞİMİZİ HEDEF ALIYOR’

Ortadoğu’daki gelişmelere değinen Erdoğan, “Esasen bölgede oynanan oyunun bizim birliğimizi, beraberliğimizi, geleceğimizi hedef aldığını da çok iyi biliyoruz. Her zamankinden çok daha fazla birliğe, beraberliği, kardeşliğimizi güçlendirmeye ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz, bunu da özellikle vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin geleceğinin İslam coğrafyası geleceğine önderlik edeceğini savunan Erdoğan, “Türkiye’nin istiklali ve istikbali için yürüttüğü mücadelenin başarısı, tıpkı bin yıldır olduğu gibi tüm İslam coğrafyasının istiklali ve istikbaline önderlik edecektir. Türkiye’nin duruşu, dünyanın her yerindeki mazlumlar ve mağdurlar için de bir umut kaynağı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 15:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER