Türkiye kökenli Sibel Arslan İsviçre Ulusal Parlamentosu'nda

İsviçre tarihinde ilk kez Türkiye kökenli bir göçmen genel parlamentoda yer alacak

Türkiye kökenli Sibel Arslan İsviçre Ulusal Parlamentosu'nda

İsviçre genel parlamento seçimleri sonuçlandı. Seçimin en büyük sürprizi Türkiyeli bir göçmen olan Sibel Arslan’ın milletvekili olarak parlamentoya girmesi oldu.

İsviçre tarihinde ilk kez Türkiye kökenli bir göçmen genel parlamentoda yer alıyor.

Adayların milyonlarca franklık reklam verdiği seçimlerde hiç reklam vermeyen Sibel Arslan çok küçük bir bütçeyle ve gönüllülerle kampanyasını yürüttü ve seçimde başarılı oldu.

SİBEL ARSLAN KİMDİR?

1991 yılından bu yana İsviçre’de yaşayan Sibel Arslan, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde eğitim aldı. Basel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Arslan, 2015 yılının Mart ayından bu yana Kanton Basel-Landschaft Güvenlik Dairesi’nde hukukçu olarak çalışıyor.

İsviçre vatandaşlığını 2004 yılında edinen Arslan, İsviçre politikasına ilgi duymaya başlıyor. Burada yaşayan göçmenlere sık sık tercümanlık yaptığını ve yardım ettiğini ifade eden Arslan, “Bu çalışmalarım, göçmenlerin karşılaştıkları sorunların farkına varmama sebep oldu. Dile hakim olmayan insanların karşılaştıkları muameleler, bazı alanlarda haklarının olmamaları, hakların oluşumunda yer alamamaları, haklarını bildikleri halde yeterli özgüvene sahip olmamaları beni etkiledi. Bir şeyi değiştirmenin en iyi yolu içinde yer almaktır. Buna inandığım için hukuk okumaya ve siyasetle uğraşmaya karar verdim“ diyor ve 2004 yılında Basel Stadt Parlamentosu’na seçildiğini ifade ediyor.

Kanton Basel-Stadt Parlamentosu’nda şu an, Hukuk, Spor ve Güvenlik Komisyonu’nda milletvekili sıfatıyla yer alan Arslan, yapılan ya da yapılacak olan yasal değişikliklerde de söz sahibi iken,  2013 yılından bu yana Af Komisyonu üyeliği de yapıyor ve af talepleri ile ilgili kararları değerlendiriyor.

Sibel Arslan, 2015 yılı Federal Meclis seçimleri için, İsviçre Yeşiller Partisi ile birlikte olan BastA! Partisi’nden, 8. listenin 1. sırasından aday gösterildi ve kazandı.

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2015, 20:53
YORUM EKLE