Tuncel, gözaltı ve tutuklamalara dikkat çekti: OHAL'le Kürt siyasetçilere yöneliniyor

DBP Eş Geneş Başkanı Diyarbakır'da açıklamalarda bulundu

Tuncel, gözaltı ve tutuklamalara dikkat çekti: OHAL'le Kürt siyasetçilere yöneliniyor

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır’daki DBP Genel Merkezi İrtibat Bürosu'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Minbic'in IŞİD’den kurtarılmasına ilişkin konuşan Tuncel, "Minbic insanlığın zaferi olmuştur. Bunun kazanımları önümüzdeki süreçte sadece Ortadoğu değil aynı zamanda Türkiye'ye de yansıyacaktır" dedi.

15 TEMMUZ VE OHAL

Tuncel, konuşmasının devamında OHAL ile birlikte partilerine sistematik saldırılar gerçekleştirildiğini belirtti.

Tuncel, AKP'nin müzakere döneminde bir yandan çözüm masasına oturduğunu bir yandan ise Gülenciler ile paralel masayı kurduğunu söyledi. AKP'nin kurduğu paralel masa ile Kürtlere karşı çöktürme planını devreye koyduğunu, baskı politikasını oluşturduğunu dile getiren Tuncel, AKP’nin savaş ile bu politikasını büyüttüğünü vurguladı.

TORBA YASA

Meclis'ten geçen Torba Yasası'na dikkat çeken Tuncel, yasa ile yerel demokrasinin ortadan kaldırılacağını, belediyelerin yerelde hizmetlerinin engelleneceğini söyledi.

Tuncel, "Bütün her şeyi merkezi hükümete bağlayan yerel yönetimleri işlevsiz kılan bir yasadır. Kürtlerin siyasi kazanımlarına bir baskı gözaltı ve tutuklama furyası ile pekiştirilmek isteniliyor" dedi.

GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

OHAL adı altından DBP parti meclis üyelerinin, yönetici ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren Tuncel, Kürt siyasetçilere yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonun devam ettiğini belirtti.

Tuncel son bir ayda ciddi hak ihlallerin yaşandığına işaret ederek, "Adalet Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 16 bin insan tutuklanmış. Bunların hepsi FETÖ'cü mü değil mi bilinmiyor" ifadelerini kullandı.

Tuncel, "Yüz bine yakın insan görevinden uzaklaştırıldı. Gerçekten kapsamlı ve adil bir yargılanma yapılsaydı şimdiki Adalet Bakanı'ndan tutalım, Cumhurbaşkanı ve Başbakana, AKP'nin tüm bakanlarına kadar tutuklanmaları gerekirdi. Çünkü FETÖ'cüleri öven, yatırım yapan Cumhurbaşkanının kendisidir. Bunu kendisi de itiraf etti" dedi.

İl il yapılan gözaltı ve tutuklama furyasının verilerini açıklayan Tuncel, şöyle devam etti:

"Karayazı'da yüzlerce eve baskın oldu. Bu baskınlarda partimizin üye ve yöneticilerinin de olduğu 59 kişi gözaltına alındı. 59 kişiden 2'si tutuklandı. 57 kişi ise hala gözaltında. Bu bir işkence yöntemidir. Diyarbakır'da da 100'den fazla gözaltı var. Neden gözaltında tutuldukları da bilinmiyor. Bu kapsamda Ardahan'da 12, Urfa'da 24, Siirt'te 18, Van'da 15, Mardin'de 18, Bitlis'te 10'un üzerinde üye ve yönetici ve belediye başkanlarımız gözaltında."

ÖCALAN’A TECRİT

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Tuncel, tecridin giderek derinleştirildiğini söyledi.

Tuncel, "Kürt halkını tedirgin edecek açıklamalar bizzat AKP hükümeti tarafından yapılıyor. Buna rağmen hala görüşmelerin yapılmaması AKP hükümetinin Kürt sorununa yaklaşımını gösteriyor. Kürt halkının kazanımlarına yönelik yapılan her türlü saldırı karşısında geliştirilecek tek seçenek ise direnmek ve mücadeleyi büyütmektir" dedi.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2016, 08:39
YORUM EKLE