Temelli’den AKP’li Ömer Çelik’e çözüm süreci yanıtı

Temelli, HDP'nin hükümetle masaya oturma gibi bir çağrısının olmadığını dile getirdi

Temelli’den AKP’li Ömer Çelik’e çözüm süreci yanıtı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in dün yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Konuşmasına, yarın kutlanacak Türkiye Cumhuriyeti'nin 95'inci yıl dönümüne değinerek başlayan Temelli, "Yarın 29 Ekim, Cumhuriyetin 95'inci yıl dönümü. 95 yıllık tarihe baktığımızda Cumhuriyetin demokratikleşememesi sorunu Türkiye'nin birinci sorunu. Ortadoğu krizi ile Türkiye'nin içine sürüklendiği durumun paralelliğine de dikkat çekmek istiyorum" dedi.

'KONUNUN MUHATABI İMRALI'DIR'

Temelli, AKP ile HDP'nin masaya oturma tartışmalarına açıklık getirerek, hükümete buna yönelik bir çağrılarının olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"İktidardan bir beklentimiz yok. Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan'ın dün yaptığı konuşmaya cevap veren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, hükümet ve partisi adına yaptığı açıklamada, bir kez daha barışı dışlayan, savaşı bir kez daha Türkiye halkına dayatan bir konuşma yapmıştır. Hala hafızımızda canlılığını koruyan Cumhuriyet tarihinde atılan en önemli adımlardan olan çözüm süreci ve onun muhatabı Abdullah Öcalan ile görüşmenin ne kadar kritik olduğu da ortadadır. Hükümetle oturalım diye bir çağrımız yok. Böyle bir çağrımız söz konusu değil. Çünkü, konunun öncelikli muhatabı, devletin geçmişte yaptığı gibi konunun birinci muhatabı İmralı'dır. Bu görüşmelerin başlaması, öncellikle tecridin kaldırılmasına bağlı. Biz, çağrımızı bu yönden yapıyoruz."

ÖMER ÇELİK NE DEMİŞTİ?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın “Çözüm sürecine geri dönülmeli” çağrısına AKP Sözcüsü Ömer. Çelik, "Terörle kararlı ve tavizsiz mücadelemiz karşısında müzakereden bahsedenlerin dili, terör örgütü dilidir. Meşruiyeti yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

Pervin Buldan’ın açıklamalarına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren Çelik, “Meşruiyeti yoktur. Bu dil milletimizin her bir ferdine karşı silah çekmiş terör örgütleriyle iç içe olanların dilidir." demişti.

Buldan, katıldığı bir konferansta “Barış ve müzakere süreci bir kez daha başlamalı, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı ve bu sürece dahil edilmelidir” sözleri ile çözüm sürecine çağrı yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 17:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER