Temelli: Türkiye, İran, Rusya ve ABD, Ortadoğu’dan ellerini çekmeli

Temelli, bütün bu ülkelerin Ortadoğu’dan elini çekmesi gerektiğini söyledi

Temelli: Türkiye, İran, Rusya ve ABD, Ortadoğu’dan ellerini çekmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Mardin 3’üncü Olağan Kongresi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, geleceği hep birlikte inşa edeceklerini ifade ederek, “Demokratik siyaset içinde mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu iktidar demokratik siyasete tahammül edemiyor ve bunun için katliam yapıyor. Yaşamını yitiren 3 kadını anarak konuşmama başlamak istiyorum. Bu iktidarın demokratik siyasete tahammülü yok. Bugüne kadar onlarca siyasetçiyi katlettiler, hapsettiler ve sürgün ettiler. Bizde diyoruz ki bütün arkadaşlarımız çıkana kadar mücadele edeceğiz. Demokratik unsurları engelleyen şey, tecrittir. Bunun için sayın Öcalan’a tecrit uygulanıyor. Buna karşı Türkiye ve bütün dünyada tecride karşı mücadele etmeliyiz” dedi.

“Adeta bir darbe mekaniği işliyor” diyen Temelli, şöyle devam etti:

“Bu darbe mekaniğini durduracak olan yegane  güç, bizlerin kararlı mücadelesidir. Bu yüzden bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız. Yıkım her yerdedir. Örneğin Hasankeyf. 10 bin yıllık tarihi 40 yıllık bir baraj için imha ediliyor. Bu sadece baraj değildir, bu halkın kaynakların işgal etmedir. Kentleri yıkarak TOKİ’lere verdiler. Anadilde hizmet hakkını yok saydılar. Çok kültürlü belediye dilini yok ederek yerine İngilizce tabelalar astılar. Bu Kürt düşmanlığıdır. O Kürt düşmanlığının hayata geçtiği yer burasıdır, yani kayyumdur. Her yer kayyum.

Aslında kayyum atanmamış yerlerde bile kayyum zihniyeti var. Bir coğrafyada bir kayyum varsa o bölgede yerel yönetim olabilir mi? Her yer tehdit altında. Bunu en iye bilen Mardin’dir. Mardin kayyumunun yaptığı yolsuzluklar ortaya çıktı. Yolsuzluktan beslenmeye devam ediyorlar. Kayyum rejimi sadece iktisadi hakların gaspı değildir aynı zamanda toplumsal hakların gaspıdır. En temel hak olan seçme ve seçilme hakkı gasp edildi”

‘HALK BİR SEÇENEK SUNDUK’

“Halka bir seçenek sunduk. Bu sistemin çürüdüğünü gösterdik. 19 Ağustosta tekrar kayyum atadılar. Biz bu kayyumları bir daha süpürüp atacağız. İşte bundan korkuyorlar ve bunun için HDP’ye saldırıyorlar. Ne kadar korkarlarsa korksunlar faydası yok gidecekler.  Halkın hakları üzerine çökerek ayakta durmaya çalışıyorlar”

LİBYA TEZKERESİ

Libya tezkeresine değinen Temelli, şunları söyledi:

“Bugün artık bu iktidarın bekası uğruna Türkiye halklarının geleceği karanlığa sürüklenemez. Şimdi bunu durdurmak zorundayız. Tam da şimdi durdurmak zorundayız. Savaşa karşı çıkmak zorundayız. Nerede bir savaş varsa, onun karşısında barış politikasını yükseltmek zorundayız. Bugün sadece Libya tezkeresinde değil, aynı şekilde Suriye’de de, aynı ilkellikle mücadele etmeliyiz. Bugün Suriye’de sürdürülen vekalet savaşının nereye evrildiğini görüyoruz. Daha da kötü yere gidebilir Bu anlayış, bu politikalarında ısrar ederlerse, hem Türkiye açısından hem de Ortadoğu açısından bu içinde bulunduğumuz savaş iklimi gidecek kalıcılaştıracaktır. Bunun önlenmesinin yegane yolu, Türkiye’de bu iktidardan kurtulmak ve demokrasi mücadelesini yükseltmek, Suriye’de de siyasi ve demokratik çözümün önünü açacak adımların atılmasıdır"

‘ROJAVA ÖRNEĞİYLE DAYANIŞMALI VE BU SİYASETİ BÜYÜTMELİYİZ’

Bunu tüm emperyalist güçlere rağmen başarabileceklerini söyleyen Temelli, "Alt emperyal heveslerle Ortadoğu’da pozisyon alan bu iktidarlara rağmen, bu otoriter rejimlere rağmen bunu başarabiliriz. Halklar bunu başardı. Rojava bunu başardı, işte örneği orada. Şimdi bununla dayanışmaya girmek, bu siyaseti büyütmek zamanıdır. Halkların öz siyasetini, kendi iradesiyle yönetme hakkını varsaymalıyız. Bunu hayata geçirebilecek bir siyaseti, o siyaseti yok sayanlara karşı büyütmeliyiz, güçlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

‘ÇÖZÜM DEMOKRASİDEN GEÇİYOR’

Temelli, onurlu bir barışın ise halkların kendi kaderini tayin hakkının tanınmasından geçtiğini ifade etti:

"Siyasi çözümden, demokratik çözümden, demokratik anayasadan geçiyor. Libya’da da, Suriye’de de, Irak’ta da, Türkiye’de de meselenin çözümü demokrasiden geçiyor. Eşit yurttaşlık temelinde, eşit halkların bir arada yaşama iradesini gözeten, kollayan ama demokratik yerel demokrasi ile güçlendirilmiş demokratik bir anlayış ve parlamenter demokrasiden geçiyor. Bütün dış politikayı iç politika malzemesi yapan bu iktidara karşı, bunu ısrarla, kararlı bir şekilde savunmak zorundayız. İktidarın bu hevesini kursağında bırakmak zorundayız. Yoksa gelecek karanlıktır. Geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini, halklarımızın geleceğini kurtarmanın yolu emperyalizme ve emperyalist heveslerle yatıp kalkan iktidarlara karşı, halkların iktidarını savunmaktan geçiyor”

KASIM SÜLEYMANİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili de konuşan Temelli, “Bugün dönüp baktığımızda Ortadoğu’da bu alt emperyalist heveslere sahip olan Türkiye'siyle, İran'ıyla, emperyalist güçler Rusya'sıyla, ABD’siyle Ortadoğu’da sürdürdükleri vekalet savaşını daha üst noktalara taşımak peşindeler. Kasım Süleymani’nin öldürülmesi aslında bu hevesi göstermektedir. Bütün bu ülkeler, Ortadoğu’dan ellerini çekmelidirler. Toprak bütünlüğünü savunuyorlar, ne zaman masaya otursalar, Soçi’de, Cenevre’de, Astana’da, hepsinin ağzından ülkelerin toprak bütünlüğünü savunmak çıkıyor. Ama hiçbirinin ülkelerin toprak bütünlüğüne saygıları yok. Hepsi oradalar Suriye’deler, Irak’talar ve vekalet savaşını yürütecek aparatlarıyla, çeteleriyle, sözde Suriye Milli Ordusu, yok ÖSO isimleriyle oradalar. Ve orada katliam yapmaya, orayı talan etmeye, orayı istikrarsızlaştırmaya, kaosu sürdürmeye devam ediyorlar” dedi.

‘FARKLILIKLARIMIZDAN GÜÇ ALALIM’

Kendi otoriter rejimlerini ayakta tutabilmek adına Ortadoğu halkına ölümün reva görülmesine bütün halklar olarak birleşerek “dur” demeleri gerektiğini vurgulayan Temelli, “Farklılıklarımızı koruyalım. Farklılıklarımızdan güç alalım. Şimdi farklılıklarımızdan güç alarak siyaset yapma zamanıdır. Ulusal birlik çalışmalarını herkes olduğu yerden güç katmalıdır” çağrısında bulundu.

‘BU BÜTÇE BETON BÜTÇESİDİR’

İktidarın barışı yok etmeyi önüne hedef olarak koyduğunu dile getiren Temelli, şunları söyledi:

“Meclis’ten bir bütçe geçti. Bu bütçe halkın ihtiyaçlarının karşılamaktan uzak. Bu bütçenin iki karakteri var. Biri savaş karakteridir, diğer karakteri de beton bütçesidir. Yandaş müteahhitlerini zenginleştirmek için yapılan beton bütçesidir. Bu zenginlik bizim. Bu zenginlik ortak zenginliğimiz. Bunun ortak paylaştırılmasını istiyoruz. Eğer üreten biz isek yönetmeyi de bizi istiyoruz. Bunun için saldırıyorlar, yönetimi paylaşmak istemiyorlar. Enflasyon açıklanmış. Yüzde 12’nin altında kalmış diyorlar. Yalan söylüyor. Enflasyon yüzde 20’lerdedir. Kanal İstanbul! İstanbul’a kanal açacak. Tıpkı Osman Gazi Köprüsü’nde olduğu gibi Şırnak’tan, Mardin’den tüm kaynakları alarak oraya götürecekler. Bu proje yanlış bir proje. Bu iklim krizini derinleştirecek. Yeni bir proje daha bulmuşlar; Pilli araba. Bunu dediğim zaman bana kızıyor. Bu pil 15 bin ile 90 bin dolara yapılıyor. O kadar akıl yitimidir”

‘BİR DEDİĞİ DİĞERİNİ TUTMUYOR’

Temelli, konuşmasında doğrudan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da yüklendi.

Erdoğan’ın söylemlerinin birbirini tutmadığını söyleyen Temelli, İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesi üzerinden “Libya’ya asker gönderiyor, ertesi gün tezkere çıkarıyor. Sonra Kasım Süleymani öldürülünce diyor ki; diplomasi şart. Bir dediği diğerini tutmuyor” ifadelerini kullandı.

Temelli, sözlerinin devamında erken seçime kadar demokrasi çatısı altında bir mutabakatın sağlanması gerektiğini de vurguladı.

Temelli, sözlerini “Bu faşizmi yıkmalıyız. Bunu faşizmi yıkacak güç halkların birlikte kuracağı demokrasi mutabakatıdır. İhtiyacımız olan bu. Radikal demokrasi ilkemizde ev eve mahalle mahalle gezeceğiz. Faşizmi yeneceğiz” diyerek noktaladı.

YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ

İl Örgütü’nün faaliyet raporların okunmasıyla devam eden kongrede daha sonra yenide yönetimi belirlemek üzere delegelerce oy kullanıldı.  Yapılan oylama sonucu HDP Mardin İl Eşbaşkanları olarak Perihan Ağaoğlu ve Salih Kuday seçildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Amed
Amed - 1 yıl Önce

Bu kelime tek doğrudur Türk musikini dinleye dinleye Türk ekmeğini yiye yiye Türkleşmiş adam halbuki ABD de olmasaydı kasab Erdoğan kürdleri koyun gibi doyurup yok ederdi

Halk
Halk - 1 yıl Önce

Hiç kimse gerçekleri inkar edemez bu bir gerçektir kürdler ölmesin diye ABD’nin elinden geleni yaptı sayın Başkan Obama da olmasaydı ezidi halkı yok olup Giderdi bir kürd olarak en içten teşekurlerimi sunuyorum Başkan obamaya sayın temeli sen kürdler için ne yaptın dikatör korkusunda bir basın açıklaması bile yapmaktan korkuyorsunuz

SIRADAKİ HABER