Temelli'den Erdoğan'a: Faizlerin gerçekten düşmesini istiyor musun, o zaman iktidardan düş

HDP Eş Başkanı Temelli Van'da konuştu

Temelli'den Erdoğan'a: Faizlerin gerçekten düşmesini istiyor musun, o zaman iktidardan düş

HDP’nin bir süre önce örgütlenme çalışmaları kapsamında başlattığı örgütlenme konferansları sürüyor.

Daha önce, Çukurova, İç Anadolu, Ege ve Karadeniz’de yapılan bölge konferanslarından sonra bu kez, Serhat Bölge Konferansı gerçekleştirildi.

Van’da gerçekleşen konferansa katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kürt meselesi ve çözüme ilişkin konuştu.

ODTÜ'deki polis müdahalesine de değinen Temelli, "ODTÜ öğrencileri yurt yapımına karşı çıkıyorlar. Yurt yapılsın ama buldukları yer ODTÜ’nün yeşil alanı" dedi.

Erdoğan'ın MB Başkanı Çetinkaya'yı görevden almasına dair yaptığı açıklamaya da değinen Temelli, " faizlerin gerçekten düşmesini istiyor musun, o zaman iktidardan düş" diye seslendi.

Temelli'nin açıklamalrından satır başları şöyle:

Sorunların çözümü için de çözümsüzlüğü için de en önemli faktör Kürt meselesidir. Çözümden mi çözümsüzlükten mi yanasınız turnusol kağıdı rolü oynamaya devam ediyor. Kürt meselesi demokrasi meselesinin turnusol kağıdıdır. Kürt meselesine yaklaşım sizin demokrasi ve barışa yaklaşımınızı ortaya koyar. Bugünkü iktidar Kürt meselesi, Kürt sorunu yoktur diyor; inkardan, çözümsüzlükten beslenmeye çalışıyor. Tıpkı geçen yıl 4 yılda olduğu gibi, tıpkı mutlak tecridi hayata geçirip Sayın Öcalan’ın sesinin, görüşlerinin toplumla buluşmasını engellemeye çalıştığı gibi. Ne oldu 4 yıl içinde? Mutlak tecrit uygulandı ve 4 yıl içinde Kürt meselesi çözüm seçeneklerinden uzaklaştı ama Türkiye de hukuktan, barıştan, adaletten uzaklaştı. Adeta bu 4 yıl boyunca iktidarın attığı her adım toplumsal barışı dinamitledi. 

KUTUP SİYASETİNİ 3. YOL ORTADAN KALDIRACAK

Bu süreç bir otoriterleşme sürecidir, bu süreç faşizmi kalıcılaştırma sürecidir. Bu süreç, faşizmi kurumsallaştırma sürecidir. Bu amaçla hayata geçirdikleri AKP-MHP ittifakı bu blok tam da o kutup siyasetinin yeniden yeniden üretilmesidir. Kutuplaşma siyaseti karşısında başka bir kutup oluşturarak çözüm üretmeniz mümkün değildir. Bu kutup siyasetini ortadan kaldıracak şey Üçüncü Yoldur.

Örgütlenme dediğimiz, sadece kendisini örgütleyen değil toplumla örgütlenmeyi buluşturan zihniyet  Üçüncü Yolda yol kat ederek bunu başaracaktır.  Üçüncü Yol, Türkiye açısından bir seçenektir. Barış ve demokrasinin seçeneğini yaratmaktır. Bunu yaratamazsak bu ceberut iktidar baskısı her geçen gün artıracaktır. Bütün politik aktörlere toplumun bütün kesimlerine çağrı yaparken, diyoruz ki gelin bir çözüm var, gelin bu çözümde buluşalım, müzakereyi toplumsallaştıralım, herkes herkesle konuşsun, herkes herkesle tartışsın, ama bu müzakerelerden herkes için iyi olanı toplumun genel iyisini var edelim. Ortak olan güzeldir, hakikat güzeldir. Güzel olanı var etmek de bizim vazifemiz, görevimiz olsun. Çağrımız bu yöndedir. O yüzden diyoruz ki demokrasi seçeneğinde buluşmak, mücadeleyi örgütlemektir. Bunu yapmadığımız sürece, son birkaç günlük gelişmelere baktığınızda bile bu mücadele eksikliğinin Türkiye’yi nereye götüreceği görülüyor.

SETA'YA TEPKİ

Bir araştırma kurumu SETA araştırma yapmış, bir araştırma kurumu neyi araştırır? Siz hiç bir araştırma kurumunun gazetecileri fişlemek için araştırma yaptığını gördünüz mü? Ama bunu gördük, duyduk. Bu, iktidarın siparişi ile hareket ettiğinizde nereye sürüklendiğinizin göstergesidir. Tıpkı bugün yargının sürüklendiği yer gibi. Talimatla oluşturulmuş mahkemelerin yarattığı ortam hukukun, yargının cenaze törenidir. Adalet mahkeme salonlarını terk etmiştir, adalet bu iktidarın talimatları ile katledilmiştir. Tıpkı basın özgürlüğünün katledildiği gibi. Bugün cezaevlerinde yüzlerce gazeteci var. Tıpkı üniversitelerin bu iktidar anlayışı ile katledildiği gibi. Bugün Türkiye üniversitelerinin çok değerli hocaları cezaevlerinde. Barış Akademisyenlerinden oldukları için. İşte barış ve demokrasi mücadelesinin ne denli önemli bir mesele olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

“Kürt meselesi yoktur” diyen zihniyet, aslında bütün meselelere dair siyaset ve çözüm üretemez haldedir. Öyle de olmuştur. İşte üniversite, işte basın, işte demokratik siyaset. Bütün sorunlara baktığınızda nasıl bir bileşke oluşturduğunu görüyorsunuz. Kentlerimize baktığımızda bunu görüyoruz, bugün Van’dayız. Van’a baktığımızda ne denli sorunlar olduğunu görüyoruz. Neden bu sorunlar vardır?  Yine 4 yılın muhasebesine baktığınızda bu ceberut zihniyetin 4 yıldaki en kritik öneme sahip hamlesi kayyımdır. Bugün bunca sorun varsa o kayyımcı zihniyetin yarattığı sorundur. Vesayetin ve kayyımcı talanın ortaya çıkardığı tablo kentlerimizde karşımızda duruyor. Kimse kaygılanmasın, bütün bu sorunlara çözüm üreteceğiz, bütün bu sorunları mutlaka çözeceğiz. Evet ortada bir enkaz var ama bu enkazı hep birlikte kaldıracağız, ortada bir yönetememe enkazı var. Yönetemiyorlar. 

SAVAŞA KARŞI BARIŞ VAR EDİLECEK

Yönetemedikçe, sorunlardan beslenip, sorunların üzerinde bir şiddet, baskı rejimi kurarak ayakta kalmaya çalışıyorlar, yönetemiyorlar. Yönetemedikçe savaş politikalarına daha fazla sarılıyorlar. Başûr’da, Rojava’da hayata geçirdikleri savaş politikalarıyla sadece Türkiye’yi değil Orta Doğu’yu bu cendereye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Çözümsüzlüğü sadece Türkiye değil Orta Doğu halklarına da dayatıyorlar. Kürt düşmanlığı üzerinden yarattığı savaş iklimi ve politikaları ile bütün Orta Doğu halklarının geleceğini yok etmeye çalışıyorlar. Biz de buna karşı Türkiye’de olduğu gibi Orta Doğu hatta Avrupa’da da bu seçeneğimizle halkların kendi kaderini tayin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Başûr’da da Rojava’da da Türkiye’de de bu coğrafyanın halkları kendi kaderlerine, geleceklerine sahip çıkacaktır. Bu savaş dayatmasına karşı tüm Orta Doğu halkı barışı var edecektir.  

Savaş istemiyoruz, bu bombaların masum halkların ve insanların üzerine atılmasını istemiyoruz. Bu, beraberinde şiddeti, büyük bir yoksulluğu doğuruyor. Bu savaş, şiddet politikalarına bir an önce son vermek gerekiyor. Bu politikalara olduğumuz her yerde hep birlikte karşı çıkmalıyız. Türkiye’de de Başur’da da Rojava’da karşı çıkmalıyız. Kim ki bu coğrafyada vardır, kim ki bu coğrafyada siyaset yapıyordur halkın iradesine saygı göstermelidir. Kirli ittifaklar, kirli pazarlıklarla yol almamalıdır. Bizzat kendi halkının iradesine sahip çıkarak siyaset yapmalıdır. Tüm hükümetlere, tüm siyasi iradeyi kullanan öznelere çağrı yapıyoruz: Barışa sahip çıkın, savaş politikalarına destek vermeyin. Çünkü barışı birlikte var edeceğiz. 

Bu coğrafya küresel siyasetin merkezidir, küresel siyaseti bu coğrafya belirlemektedir. O zaman küresel siyasetin içine girdiği bu çıkmazdan ancak bu coğrafyanın üreteceği çözümler çare olabilir. O yüzden Kürt halkı, Türklerle, Süryanilerle, Ermenilerle bu coğrafyada kim yaşıyorsa, bir araya geleceğiz; emekten, kadından, doğadan yana irademizle çözüm üreteceğiz. Bu savaş çığırtkanlığına meydanı bırakmayacağız. Bugün bu savaş çığırtkanlığı tüm halklara yoksulluk getiriyor.

Bunca yıldır ekonomistim böyle bir şey okumadım, duymadım

Ekonomi anlayışının geldiği nokta büyük bir yoksulluktur. Bakın bütçenin önemli bir kısmı savaşa, bombaya, mermiye ayrılıyor. Hatta halkla alay ediliyor. “Bir mermi kaç paradır” diye halkla alay ediyorlar. Bizim ne işimiz var mermiyle; biz işimizin, aşımızın peşindeyiz, biz barışın peşindeyiz, biz bir arada yaşamanın peşindeyiz. Biz bir arada yaşamak istiyoruz, demokratik cumhuriyeti yaratmak istiyoruz. Demokratik ulus ve radikal demokrasi anlayışımızla sizin bu anlayışınızı mutlaka yıkacağız, barışın halkların iktidarını var edeceğiz. Ekonominin içine sürüklendiği yer bir yönetememe halidir. Bakın Merkez Bankası Başkanı görevden alınıyor. Bu, kayyım atayan zihniyet ile aynı zihniyettir. Çünkü bu savaş ve şiddet aklı, bu ceberut akıl, her şeyi merkezileştirir, tekleştirir. Kendi iktidarının devamı için tam da bu kayyımcı zihniyet ile görevden alır, göreve atamalar yapar. Ama bu attığı adım OHAL hukukunda ısrardan başka bir şey değildir. Evet darbe mekaniği çalışıyor. OHAL hukukunda ısrar etmek darbe mekaniğini çalıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu mekaniğe karşı atacağımız adım demokratik zeminde buluşma olmalıdır. İşte o zaman OHAL ve darbe hukukuna karşı çıkabiliriz. Merkez Bankası Başkanı faizleri düşürmediği için görevden alınmış. Neden bu kadar önemli, çünkü yandaş müteahhitler zorda. Halkın zorda olmasının, bu savaş bütçesine mahkum olmasının hiçbir önemi yok. Önemli olan müteahhitlerin kredi borçları. Merkez Bankası Başkanı’nı görevden alarak her şeyi düzelteceğini düşünen bir akıl var. Bu gidişatla her şey daha da kötü olacak. Muhalefeti dinlemeyen, toplumsal uzlaşıdan bahsedenleri dinlemeyen, kendi fikrinde ısrar eden bu zihniyet ekonomi, siyaseti ve toplumu içinden çıkılmaz yere sürüklemeye devam ediyor. Faizler düşünce enflasyon düşermiş. Biliyorsunuz ben iktisatçıyım. Ben böyle bir şeyi -ki 35 sene bu mesleği yaptım- hiçbir yerde okumadım, hiçbir yerde de yok.  Bunu yazan öğrenci direkt sınıfta kalır, bunda ısrar eden mezun olamaz. İktisat fakültelerinde, ekonomi fakültelerinde böyle bir şey yok. Ama şimdi bir ekonomi bir 'ekonomi gurusu' çıkmış diyor ki faizleri düşüreceğim enflasyon düşecek. Böyle bir şey yok, tam tersine siz faizleri bu iktisadi koşularda düşürürseniz toplum üzerindeki maliyet daha da artar, yoksullaşma hızlanır, hiçbir fiyatı kontrol edemezsiniz. Özellikle döviz fiyatları. 

O KADAR YER VAR SEN GİT ODTÜ’NÜN YEŞİL ALANINA İNŞAAT YAP

Diyeceksiniz hoca niye ders veriyorsun, çünkü biliyorum ki bunların yaptıkları yanlarında kâr kalıyor, maliyeti de topluma kalıyor. Bu maliyetten kurtulmanın yolu bu siyasetten bu anlayıştan kurtulmaktan geçiyor. Bir ders daha vereyim, faizlerin gerçekten düşmesini istiyor musun, o zaman iktidardan düş. Bu iktidar anlayışı ile hiçbir şeye çözüm üretmek mümkün değil. Bakın ODTÜ’de öğrenciler direniyor, niye direniyorlar. Çünkü bunlar yeşil alana inşaat yapmak istiyorlar. Akılları fikirleri beton. Betondan başka bir şey düşünmüyorlar. ODTÜ öğrencileri yurt yapımına karşı çıkıyorlar. Yurt yapılsın ama buldukları yer ODTÜ’nün yeşil alanı. Diğer taraftan bu kadar yurt var. Kredi Yurtlar Kurumu mezun olmuş öğrencilerin kredileri peşinde. Birçok öğrenciye, binlerce mezun olmuş öğrenciye haciz işlemi başlatmışlar. Önce öğrencilere okurken kredi veriyorlar, sonra bunu faiziyle tahsil etmek peşindeler. Peki bu öğrencilerin iş bulup bulmadığı senin umurunda değil mi? Bu kadar öğrenci mezun oldu, üniversiteli genç işsizlik yüzde 16’dan yüzde 30’lara çıktı. Ama mesele kredi havuzu. Kredi havuzunda daha çok fon olsun, bu fonu daha çok müteahhit kullansın, buna da halk katlansın. 

ÇÖZÜM BULUŞMADAN GEÇİYOR

Millete küfreden müteahhidin 500 milyon dolara yakın vergi borcunu bir kalemde silen bu zihniyet, öğrencilerin halka ait olan bursunun haczi ile uğraşıyor. O yüzden halkın sesi, halkların sesi toplumun sesi olmak zorundayız. Faşizme karşı mücadele bir hak mücadelesidir. Haklarımızı gasp edenlere karşı bir mücadeledir. Tek başına mücadele yetmez, çözümü de üretmek ve toplumla buluşturmak gerekiyor. Bunun için yapacağımız şey mücadele, müzakere zeminini güçlendirmek ve bu zeminde buluşacak olanları çoğaltmaktır. 31 Mart stratejimizden hemen sonra demokrasi ittifakı çağrısında bulunduk. Gelin demokrasi zemininde buluşalım; gelin toplumun, Türkiye halklarının, emekçilerin, kadınların özlemini duyduğu toplumsal sözleşmeyi toplumsal mutabakat aklı ile var edelim. Yani bir anayasa çalışması başlatalım. Anayasa buluşmaları var edelim. Bir uzlaşma zemini yaratalım. 12 Eylül anayasası ile baskılanmış hakları gasp edilmiş bir girdaptan kurtulalım, bu yamalı bohçadan kurtulalım. Kendi anayasamızı yapalım. Hepimizin kimliklerimizle içinde var olacağı anayasamızı yapalım. Bu büyük bir toplum sözleşmesidir. Alevisi, Sünnisi Türk’ü ve Kürt’ü ile bu coğrafyada yaşayan 72 millet 72 inançla bir arada yaşama iradesidir. Bunu var edebiliriz. Kürt halkının on yıllardır var ettiği mücadelenin, Türkiye demokrat, sol, sosyalist mücadelesinin buluşacağı, tüm Türkiye halklarına verebileceği çözümün ilk adımı bu anayasa buluşmasıdır. Demokrasi ve Kürt meselesinin çözümü de bu buluşmadan geçiyor. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 15:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER