Süryani aydınlar: IŞİD Kobani'nin intikamını almaya çalışıyor

Süryani aydınlardan IŞİD saldırılarına ilişkin açıklama

Süryani aydınlar: IŞİD Kobani'nin intikamını almaya çalışıyor

Süryani aydın ve aktivistlerin tartışma grubu Platform Turabdin IŞİD saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada “IŞİD kaynaklarına bakıldığında Kobanê’nin intikamını almaya çalıştıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca stratejik anlamında Türk sınırındaki bu bölgenin ele geçirilmeye çalışılması kendilerine lojistik bir koridor açmaya çalıştıklarını gösteriyor. Bu cihatçılara kırmızı halı seren ve onlara yardım ve desteğini esirgemeyen yönetimlerin tüm bu katliam ve vahşette payları vardır” ifadelerine yer verildi.

Platform Trabdin tarafından yapılan açıklama şöyle:

“21. yüzyılda dünyanın üzerine kara bir gölge gibi düşen IŞİD en çok mazlum halkları etkiledi. Daha Mısır ve Libya’da ekmek kazanmak için çalışmaya giden 21 Kıpti Hıristiyan işçinin kanı kurumamışken, insanlığın yeni bir IŞİD vahşeti ile karşı karşıya kaldı. Bu defa ve bir kez daha halkımız vahşetin kurbanı olarak seçildi. İnançları Hıristiyan diye ve anavatanlarını terk etmiyorlar diye Asuri, Süryani, Keldani halkı bir kez daha bedel ödüyor. IŞİD’in Ninova, Şengal, Kerkük, Kobani etnik temizlik hareketi bu defa Habur’da kara yüzünü gösteriyor.

“Kaçma fırsatı bulamayan ya da köyünü, evini terk etmek istemeyen yaklaşık 150-200 insanımız IŞİD tarafından kaçırılarak rehin alınmıştır. Kaçırılan insanlarımızın hayatından endişe ediyoruz. Bazı köyler ve tarihi öneme sahip iki kilise de yakılmıştır. 6 insanımız da bu caniler tarafından şehit edilmiştir.

“Habur Nehri boyunca uzanan 35 Asuri, Süryani, Keldani köyündeki halkımız için soykırım ilk değildir. 1915’de Hakkari’de yaşayan halk Sayfo adını verdiğimiz soykırıma maruz kalmış. 1924 yılında Irak’a sürgün edilmiş ve 1933’de Irak’da Simele katliamı ile tekrar soykırımı yaşamıştır. 1933 sonrasında bu defa Suriye’ye göç edip Habur Nehri boyunca köyler kurmuş, çalışkanlıkları ile yaşadıkları yeri adeta cennete çevirmişlerdir. Ancak bu coğrafyada, kadim bir Hıristiyan halk olmak onları tekrar hedef haline getirmiştir.

“IŞİD kaynaklarına bakıldığında Kobani’nin intikamını almaya çalıştıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca stratejik anlamında Türk sınırındaki bu bölgenin ele geçirilmeye çalışılması kendilerine lojistik bir koridor açmaya çalıştıklarını gösteriyor. Bu cihatçılara kırmızı halı seren ve onlara yardım ve desteğini esirgemeyen yönetimlerin tüm bu katliam ve vahşette payları vardır.

“Tek marifetleri, tek bildikleri stratejik derinlik, halklara zulüm yapmak olanların anlayışı derinlere gömülecektir. Bu zulme sessiz kalanlar, mazlumun kanını döküp içerek ayakta kalacaklarını düşünenler, bilsinler ki sonları yakındır.

“Asuri, Süryani, Keldani halkı, tüm kardeş halklardan ve medeniyet yolunda yürüyen tüm yönetimlerden acil olarak yardım, dayanışma ve destek beklemektedir. Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.”

FOTO: IŞİD'in Haseke saldırısında hayatını kaybeden 8 Süryani savaşçıdan Milad Sammy Adam'ın cenaze töreninden...

Kaynak: IMCTV

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 15:28
YORUM EKLE