Son seçim anketinde çarpıcı sonuç

HDP barajı geçecek mi

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç

Milletvekili seçimleri yaklaşırken anket şirketleri de birbiri ardına seçim anketi düzenliyor. 

Metropoll anket şirketi, Ocak ayında yaptığı Türkiye'nin Nabzı Araştırması'nda HDP'nin baraj konusunu sordu. 

MHP seçmeninin yüzde 87'si, Ak Parti seçmeninin yüzde 80'i ve CHP'nin yüzde 71'i HDP'yi mecliste görmek istemiyor. Öte yandan HDP seçmeninin yüzde 82'si barajı geçeceklerine inanıyor. HDP'nin oy oranı yapılan ankette yüzde 9.3

“Selahattin Demirtaş’ın liderliğindeki HDP’nin yüzde 10 barajını aşmasını ister misiniz?” sorusuna yüzde 70 istemem, yüzde 18 isterim diye cevap vermiş.

Radikal yazarı Ezgi Başaran bugünki (30 Ocak) köşesinde araştırmanın sonuçlarına değindi.  Metropoll şirketinin başkanı Prof. Özer Sencar'den araştırmayı yorumlamasını isteyen Başaran köşesinde şu ifadelere yer verdi:

Metropoll şirketinin başkanı Prof. Özer Sencar’ı aradım ve araştırmada ortaya çıkan tabloyu nasıl yorumladığını sordum. Daha doğrusu parlamentoda nasıl varyasyonlar yapabileceğini anlatmasını istedim. Şöyle yanıtladı:

“HDP’nin barajı geçmesi yaklaşık 55 milletvekiliyle Meclis'e girmesi demektir. Yani artı-eksi 20 milletvekili daha kazanmasına tekabül eder. Bu 20 civarında milletvekili nereden gelecek? Az miktarda CHP’den, çok miktarda AKP’den. Çünkü HDP’nin oy aldığı bölgede CHP zaten yok. Belki İstanbul’da CHP’den 2-3 vekil eksiltebilirler ama genelde kesişim kümesinin azlığı nedeniyle HDP’nin barajı geçmesi CHP’yi çok da sarsmayacaktır. Barajı geçmesi durumunda HDP özellikle Güneydoğu’yu sıyırıp hanesine yazar. Meclis'te edineceği 20 civarında milletvekilinin tamamına yakınını AKP’den alır. Oy oranı bugünkü gibi kalırsa ve HDP barajı geçerse, AKP’nin sandalye sayısı 280’e kadar inebilir.”

Ezgi Başaran'ın yazısının tamamı: HDP'nin barajı ve Cemaat'in oy oranı 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
kawa
kawa - 3 yıl Önce

rete hayali gerçekleşmeyecek .bunun kafasına elbet biri sıkar.şansını zorlamasın

1915
1915 - 3 yıl Önce

osmanlıda oyun çoktu,özentilerinde de oyun çok...yaşasın halkların kardeşliği...hdp!!!

şervan
şervan - 3 yıl Önce

HDP barji aşar evelAllah kimsenin tahmin edemiyeceği oy alır inşAllah partiyle seçime girmesini istiyoruz sayin selahattin başkana duyurulur

Metin Dinç
Metin Dinç - 3 yıl Önce

Hdp nin baraji yüzde 18 alacağina inanıyorum

halk
halk - 3 yıl Önce

HDP % 20 Alacak

hızır
hızır - 3 yıl Önce

chp'yi 3-4 vekil yaralamaz, ama 20 vekil akp'ye çok da iyi olur. chp'nin tabanı biraz milliyetçi, ve biraz da ırkçı. kanımca sosyalizm bu değil. aleviler hariç. aleviler sosyalisttir ancak bugüne dek chp'ye oy verdi, ancak chp şimdi, gerçek anlamda oy kaptırma riski oluşunca "cemevi açılımı" yapmaya başladı. "bugüne dek aklınız neredeydi?" derler. benim düşüncem şudur. her evde 2 alevi'den biri chp'ye biri hdp'ye oy versin. böylece akp'nin oyu düşsün.

bulent k.d
bulent k.d - 3 yıl Önce

Onomoze nehir koydular gectik deniz koydular gectig barac bize viz gelir