Siyasette yalan rüzgarları

Masum Türker de Gürsel Tekin gibi salladı

Siyasette yalan rüzgarları

20 Aralık 2010 günü CHP’nin Olağanüstü Kurultayı sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yaptığı açıklamada, sekiz siyasi partinin CHP çatısı altına gireceğini söylemişti. CHP'ye katılmak isteyen partilerin isimlerini açıklamayan Tekin, "Bu seçim ittifakı değil, CHP çatısı altında birleşmektir" demişti.

Gürsel Tekin bu açıklamasıyla siyasete manipülasyonla yön vermek istemiş, gerçekten böyle bir durum varmış gibi net ifadeler kullanmıştı. Şu ana kadar bir tek parti bile CHP çatısı altına girmedi.

Belki bu haberimizden sonra DSP’nin biraraya toplamaya çalıştığı 7 partiyi CHP’ye doluşturup yalancı durumuna düşmekten kurtulmaya çalışabilir. Özellikle Ergenekon sanıklarının hepsinin CHP’yi tercih ettiği, Cindoruk’un bile CHP gönüllüsü olarak meydan meydan gezme taahhütü verdiği bir dönemde neden olmasın?

Gürsel Tekin’in bu ayakları havada spekülasyonundan sonra DSP Genel Başkanı da yüzde 17 oy alabileceklerini iddia etti. Yüzde 17 oy abartılı olsa da, bazı küçük partilerin daha DSP ile ittifakla seçime girmeyi tercih etmesi ise olasılık dahilinde görülüyor.

DSP 7 PARTİYE DAHA İTTİFAK ÇAĞRISI YAPTI

DSP, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler için ilk ittifakını Bağımsız Türkiye Partisi(BCP) ile yaptı. Türker, "ayrım yapmaksızın", Saadet Partisi(SP), Demokrat Parti(DP), İşçi Partisi(İP), Bağımsız Türkiye Partisi(BTP), Hak ve Eşitlik Partisi(HEPAR), Yurt Partisi(YP) ve Genç Parti’ye(GP) de işbirliği çağrısında bulundu.

Türker, parti genel merkezinde BCP yöneticileri ile bir araya geldi. BCP Genel Başkan Yardımcısı Turan Güneş, iki parti arasında varılan mutabakat doğrultusunda, 12 Haziran’daki milletvekili genel seçimleri için bir grup BCP üyesinin, DSP saflarında seçime gireceğini belirtti.

DSP Lideri Türker ise seçim işbirliği konusunda BCP’nin yanı sıra başka partilerle de temas halinde olduklarını kaydederek, "Parti ayrımı yapmaksızın buradan Halkın Yükselişi Partisi’ne, Genç Parti’ye, İşçi Partisi’ne, Yurt Partisi’ne, Saadet Partisi’ne, Demokrat Parti’ye, Bağımsız Türkiye Partisi’ne çağrıda bulunuyorum ve diyorum ki; ‘Gelin Cumhuriyet’ten yana iseniz bizimle güç birliği yapın. Emperyalizme alkış tutan, emperyalistlerle haçlı seferlerini aklamaya çalışanlara karşı Parlamento’da Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının haklarını koruyan, bulunduğu coğrafyada lafta değil, özde liderlik yapan bir Türkiye için birlikte bulunalım. Amaç, Cumhuriyet’i korumaksa, bizimle olun" diye konuştu.

Türker, seçim işbirliği ile 12 Haziran’da yüzde 17’lik bir oy oranına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

DEMOKRAT HABER ANALİZ

YORUM EKLE