Sivas katliamında zamanaşımına Yargıtay'dan onama

Zamanaşımı kararı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı...

Sivas katliamında zamanaşımına Yargıtay'dan onama

Yargıtay, Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993′te 35 kişinin öldüğü katliamla ilgili 7 sanık hakkındaki zamanaşımı kararını onayladı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin zamanaşımı kararı, avukatlar tarafından temyize götürülmüştü.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, onama gerekçesinde, “765 sayılı TCK’nın (eski) 146. Maddesinin 2. Fıkrasında tarif edilen fiiller dışında suçun işlenmesinden veya işlendiği sırada, yasa dışı yürüyüş ve toplantılara katılıp Türkiye Cumhuriyetinin laiklik ilkesini kaldırmaya yönelik sloganlar atarak anılan maddenin 1. Fıkrasındaki amaç suçun işlenmesini kolaylaştırmak suretiyle fer’an katıldıkları iddia edilen sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu’nun eylemlerini sübutu halinde haklarında 765 sayılı TCK’nın 146/3. maddesinin uygulanması gerekeceği yönündeki kabul ve vasıflandırmada ve buna bağlı olarak da zamanaşımının gerçekleştiği yönündeki kabul de bir isabetsizlik görülmemiştir” dedi.

DAVA SÜRECİ

Sivas katliamı davası, 21 Ekim 1993′te başladı.

Sivas Katliamı ile ilgili 124 kişi tutuklandı. Yedi yıl süren dava sürecinde 33 kişi idama 85 kişi 2 ila 15 yıl arasında hapis cezasına mahkum edildi.

37 sanık beraat etti. İdam cezası alan 33 kişinin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına dönüştürüldü.

2004 Kasım’ında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Sivas Davası’nda “Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmaya iştirak” suçundan 7 yıl 6′şar ay ağır hapis cezasına mahkum ettiği dokuz hükümlüyü, yeni TCK’ya göre tahliye etti.

Sivas davası hükümlülerinden üç kişi de daha önce yeni TCK’daki lehte olan hükümlerden yararlanarak, tahliye olmuştu.

13 Mart 2012′de, mahkeme, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağhakkındaki davanın ölmeleri nedeniyle ortadan kaldırılmasına; Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu yönünden ise zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine karar verdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, bu sanıkların kamu görevlisi değil sivil olduğunu, ayrıca olayın asli maddi faili değil, fer’i şerik olarak yargılandıklarını belirterek, 15 yıllık olağanüstü zamanaşımı süresinin bu sanıklar için 2 Temmuz 2008′de dolduğunu, bu nedenle haklarındaki davaların düşürülmesine karar verdi. (imctv)

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 13:19
YORUM EKLE