Sırrı Süreyya’dan İdris Naim’e şiir

BDP'li Önder'den İçişleri Bakanı Şahin'e şiir...

Sırrı Süreyya’dan İdris Naim’e şiir

TBMM İçişleri Komisyonu toplantılarında, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile yaşadığı sert tartışmalarla bilinen BDP'li Sırrı Süreyya Önder bu kez iğneli bir konuşma ile Bakan Şahin'e seslendi.

Bakan Şahin’in “daimi İçişleri Bakanı ” olması için mutabakat öneren Önder, Şahin için yazdığı bir şiiri de Genel Kurul’a okudu.

CHP ’nin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen 29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü’nde, “Toplantı ve gösteri özgürlüğü ile seyahat özgürlüğü gibi en temel özgürlüklerin kullanılmasını engellemeye çalıştığı, halka şiddet uygulayan kamu görevlilerini yönlendirdiği ve himaye ettiği, Cumhuriyetin temel ilkelerini benimseyen yurttaşlar üzerinde kamu gücünü kullanarak baskı oluşturacak girişimlerde bulunarak görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Açlık grevindeyken memleketin halini düşündüğünü ve kendilerinde bir nedamet hasıl olduğunu ifade eden Önder, ''Sayın İçişleri Bakanı'nın bugüne kadar aldığımız günahları için özür diliyoruz'' sözleriyle salonda bulunanları şaşırttı. Önder bu şaşkınlık üzerine, “Cumhuriyet demek değişim, dönüşüm demektir, biz de değişiyoruz. CHP yanlış yerden gensoru önergesi veriyor. Bu aşamada bu nedamet şöyle bir noktaya da vardı. Ben bir de Sayın Bakana şiir yazdım, methiye diyebiliriz” diyerek Bakan Şahin için yazdığı şu mısraları okudu:

“Kurbanam kalın kaşına,

Taç yakışan başına,

Bir gün görmesem ey İdris Naim,

Yanarım ataşına.”

Önder, “Bize gaz sıkmış, canına kurbanım, iyiliğimiz için. Diyarbakır ’da gazla sulanmadık bir yer kalmadı, gaz da organikmiş, sayın bakanımız yalan söyleyecek değil herhalde. Asıl gensoru verilecek olan sizsiniz, komple Sayın İdris Naim Şahin başımızın tacı olmalı, ben buradan öneriyorum, Meclis olarak bir milli mutabakat yapalım. MHP zaten hazır, AK Parti MYK’ya almadı ama ikna ederiz bir şekilde, olmadı Oslo mutabakatına koyarız. Geriye kaldı CHP, siz de gelin şu inadı bırakın, Anayasaya değişmez bir madde ekleyelim, dünya durdukça Sayın Bakan başımızda dursun. Değişmez İçişleri bakanı olsun” dedi.

Şahin'in varlığının bütün yurttaşlar için büyük bir umut kaynağı olduğunu dile getiren Önder, ''Çünkü herkese 'Sayın Şahin İçişleri Bakanı olduysa ben de her şey olabilirim' duygusu veriyor. Bir cumhuriyetin bunu başarmış olması az bir şey mi?'' dedi. 

İllerin düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinde temsili düşman kuvvetlerinin yenilgiye uğratıldığını anlatan Önder, şöyle konuştu: 

''İçişleri Bakanlığı da bu Cumhuriyet Bayramı'nı böyle bir etkinlikle kanunileştirmek istemiştir. Ne kötülük var bunda? Temsili düşman olarak da CHP'lilerden daha münasibini zor bulursunuz. Çünkü BDP'lilerin temsiliyeti kalmamış, direkt düşman oldukları için geriye siz kaldınız. Diyarbakır'da pahalı TOMA'lardan özel karışımlı sular evlerin içine sıkılıyor. Hangi CHP belediyesi, vilayeti böyle bir hizmet yaptı? Asıl gensoru verilecek olan sizsiniz.'' 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2012, 22:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER