Sırrı Süreyya: İlk bomba bize atılmadan halkımızın kılına zarar getirtmeyiz!

HDP İstanbul'da adaylarını tanıttı…

Sırrı Süreyya: İlk bomba bize atılmadan halkımızın kılına zarar getirtmeyiz!

Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar'ın da katılımıyla Şişli'de düzenlediği aday tanıtım mitingi binlerce kişi katıldı.

Mitingde bir konuşma yapan HDP Belediye Eşbaşkan adaylarından Sırrı Süreyya Önder, “Yolsuzluk için kutulara bakmayın, yoksulluğunuza bakın. Sizden eksilen her şey onlara gitti. Enflasyon dediğiniz şey sizin cebinizden alıp beylerin cebine koyma meselesidir. Bu sistem sadece hırsız üretir” dedi.

Programın sunumu Kürtçe, Ermenice ve Türkçe olarak 3 dilde yapıldı. Halkla buluşma etkinliğinde, yine farklı dillerde şarkılar çalındı.

‘HDP ÜLKEYİ DEMOKRASİYE TAŞIRACAK’

Adayların halka tanıtılmasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel halkı selamladı. Tüzel, "HDP bütün düzen güçlerine karşı ülkeyi demokrasiye taşıyacak. Hedef yerel seçim. İki değerli eşbaşkan adayımız İstanbul'un bütün mahallelerinde emeğin kardeşliğin ve demokrasinin sesi olarak bütün halkları temsil edecek. Bizi emek sömürüsüne karşı birleştirecek. Güçlüyüz. Adaylarımızın önü açık olsun" dedi.

Tüzel'den sonra HDP İstanbul Eş Başkan Adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar halkla buluştu.

"Halkların kardeşçe yaşayacağı bir özlemle hepimize merhaba. Rojbaş hevalno" diye sözlerine başlayan İstanbul Büyükşehir Eş Belediye Başkan Adayı Pınar Aydınlar, Ahmet Kaya, Rosa Lüxemburg, Güler Zere, Sakine Cansız'ı andı. Aydınlar, "Bir yandan barış derken Roboskili ailelere yapılan baskınlar affedilemez, bunun tek bir açıklaması vardır. Onun adı da faşizmin ikiyüzlülüğüdür. Biz ezilenler savaşın her alanında varız ve her alanında var olacağız. Hakları ve halkları için devam eden büyük Rojava devrimini selamlıyorum" dedi. Aydınlar, konuşmasında Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri ve Gülsuyu'nda katledilen Hasan Ferit Gedik'i de andı. Aydınlar konuşmasını Adnan Yücel'in "Bitmedi o kavga sürüyor, sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek" dizeleri ile bitirdi.


ÖNDER: SAYIN ÖCALAN’IN SELAMLARINI GETİRDİM

Konuşmasına halkı Kürtçe selamlayarak başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Bakan Adayı Sırrı Süreyya Önder, "Burada bu ülkenin yüz yıldır sürdürülen imha inkar savaşını sona erdirmek demokratik bir çözüm için yollardaydık. Dün Sayın Öcalan'ın yanındaydık, selamlarını getirdim" diyen Önder'e halk alkışlar ve "Biji Serok Apo" sloganı ile karşılık verdi.

Önder, "Bu neoliberal sistem bir hançerse sapı CHP, demiri AKP'dir. Yoldaşlar çok değil bundan 3 sene önce genel seçimler için ilk mitingi yine buradan başlattık. İçimizde o gün bizimle olan birçok yoldaşımız burada yok, onları tutukladılar. Burada 10 bin polis vardı. Ölümden öte köy yok dediğimiz gündü o gün. Bu milletin seçilmişlerini yasakladılar ve üzerimize yağdırılan gazın bombanın haddi hesabı yoktu. 7 bin kişiydik üzerimize 7 bin bomba attılar. Daha kötü günlerden o günlere geldik, o günlerden de bugünlere geldik. Zindansa zindan, kabristansa kabristan. Biz istiyoruz ki bütün bu ülke bir gülistan olsun" dedi.

“YİTİP GİDEN BÜTÜN CANLARIMIZIN VEBALİ KADİR TOPBAŞ'IN OMUZLARINDADIR"

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Önder, "Bizim seçilmişlerimiz zulmün en önünde durur. Bizde seçilmiş olmanın anlamı budur. İlk bomba bize atılmadan halkımızın kılına zarar getirtmeyiz. Sistem partileri para ile bile bu işi yapacak kişi bulamazlar. Sırça köşklerde yaşıyorlar. Bir gün onları bir direnişin önünde görmedik. Gezi'de yitip giden bütün canlarımızın vebali Kadir Topbaş'ın omuzlarındadır" dedi.

‘YOKSULLUK İÇİN KUTULARA BAKMAYIN, YOKSULLUĞUNUZA BAKIN ’

"Yolsuzluk için kutulara bakmayın, yoksulluğunuza bakın. Sizden eksilen her şey onlara gitti. Enflasyon dediğiniz şey sizin cebinizden alıp beylerin cebine koyma meselesidir. Bu sistem sadece hırsız üretir. Bu sistemden düzgün insanlar çıkması mümkün değil. Bunların raf ömrü doldu şimdi yeni bir AKP üretiyorlar" diyen Önder, yeni AKP'nin CHP olduğunu söyledi. CHP'yi eleştiren Önder, "Mansur Yavaş'tan başkan olur mu? MHP'nin bile kapı eşiğine bıraktığı bir insanı alıp ne yapacaksın? Madımak anmasına mı götüreceksin? Bize de diyorlar ki solu bölmeyin. Biz solcular olarak yıllardır zindanlardayız, mezarlıktayız. Solu toparlayacak dediğiniz adamı biz yanımızda görmedik. Bunlar Alevileri solcuları garibanı zehiri bal haline getireceklerini düşünerek öldürmeye çalışıyorlar. Geride bıraktığımız zulüm deryalara sığmaz, solculuk o kadar kolay değil. Solculuğu size ucuzlaştırmayız. Tarihimiz var sizden hesap sorar" dedi.

Önder'in, "Bizim adaylarımız bir kadın bir erkek çıktı. Hele gidin CHP'ye AKP'ye şunu söyleyin ve kaçın. Bir kadınla belediye başkanlığını paylaşır mısınız? deyin. Hemen ‘daş yok mu daş’ der" sözleri alkışlarla karşılandı.

Alevi yurttaşları seçim günü CHP'den hesap sormaya çağıran Önder, "Biz bunun için buradayız. Ellerimiz kırılsaydı oy vermeseydik dememeniz için buradayız. Sizin huzurunuzdayız. Diyoruz ki yapın sarayınızda oturun yıkın viranenizde oturun' AKP'ye verilecek her oy bu ülkeyi viraneye çevirecektir. Bu belediyenin ne kadar kepçesi, iş makinesi varsa yeter artık gençlerimizin bedenini siper ettiği. Kuzey Ormanlarının önüne koyacağız. Gelsin yılsın bakalım hükümet. Biz para değil saz çalacağız" dedi.

Önder, cezaevlerine de selam göndererek, "Sizin bayrağınız bizde, bu şehrin burçlarına dikeceğiz" dedi. Seçim çalışmalarını reklam kampanyasına çeviren partilere seslenen Önder, "Milyonlarca dolar harcasanız bu manzaraya ulaşmazsınız. Çok reklam kötü malın habercisidir" diye konuştu.

Önder'in konuşmasının ardından kadın adayların kürsüye çıkması ile yurttaşlar "Jin jiyan azadi" ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı attı. Miting çekilen halaylar eşliğinde son buldu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 13:31
YORUM EKLE