Sırrı Süreyya'dan Davutoğlu'na: Şakayı bırakın Cem Yılmaz yapsın, siz beceremiyorsunuz

Başbakan Davutoğlu'nun AKP seçim beyannamesinde çözüm sürecine değinilmemesine ilişkin yaptığı 'Matbaada düştü' açıklamasına yanıt verdi

Sırrı Süreyya'dan Davutoğlu'na: Şakayı bırakın Cem Yılmaz yapsın, siz beceremiyorsunuz

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP seçim beyannamesinde çözüm sürecine değinilmemesine ilişkin yaptığı, “Dijital ortamda metin baskıya gönderilirken bazı kaymalar olmuş, bir iki sayfa düşmüş” açıklamasına, İmralı heyetinde de bulunan HDP'nin Ankara adaylarından Sırrı Süreyya Önder’den tepki geldi. Önder, “Şakayı bırakın Cem Yılmaz yapsın, siz beceremiyorsunuz” dedi.

Ankara’da partisinin düzenlediği etkinlikte konuşan Sırrı Süreyya Önder'in, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP seçim beyannamesi ile Alevi adaylar hakkındaki sözlerine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

SEÇİM BEYANNAMESİ

“Bugün sayın Davutoğlu’na ‘niye çözüm süreci yok’ diye sormuşlar. Demiş ki, ‘matbaaya giderken yolda düşmüş. Aradan kaymış.’ Burada da tekrar ediyorum. Şakayı bırakın Cem Yılmaz yapsın, siz beceremiyorsunuz. Bu kötü bir şaka, insan onuru ile haysiyeti ile aklı ile dalga geçmektir. Telaşları çok can havlı ile uğraşıyorlar. Tek başına iktidardan bir eksik vekil çıkarmaları demek onlar için yok olmakla eş anlamlı. Ben buradan sayın Davutoğlu’na bir kıyak yapmak istiyorum. O düşürdüğünüz iki sayfa bizde, tarihi Dolmabahçe deklarasyonudur. Ben size gönderiyorum bugün, o iki sayfayı oraya koyun. Bu ülkede kardeşlik için, özgürlük için, barış için hiç olmazsa 350 sayfanın içine iki tane hayırlı sayfa eklemiş olursunuz.”

‘ALEVİLİK UTANILACAK BİR ŞEY Mİ?’

Davutoğlu’nun partisindeki Alevi adayları ile ilgili sözlerine de değinen Önder şunları söyledi:

“Başka bir şey daha sormuş gazeteciler; hiç Alevi adayınız var mı? Verdiği cevap çok düşündürücü, ‘biz içimizdeki Alevileri teşhir etmeyiz.’ Şu laftaki nobranlığa bakar mısınız? Niye Alevilik utanılacak bir şey mi? Sayın Davutoğlu size ‘içinizde kaç tane hırsız var diye’ sormadılar. ‘Kaç tane Alevi var’ diye sordular. Bunun saklanacak nesi var?”

ERDOĞAN'IN AĞRI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağrı’da yaşanan olaylarla ilgili görüntüleri izlediğini söylemesinin hatırlatılması üzerine Önder, “Madem ki kendi izlemiş. Verirler bir televizyon kanalına, bütün Türkiye birden izler. Ak kara neymiş belli olur. Biz verdik görüntüleri.” şeklinde konuştu.

HDP'YE SALDIRI

HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıyı da değerlendiren Önder, daha önce HDP Ankara İl Başkanlığı’na yapılan saldırıyı hatırlattı. Ankara İl Başkanlığı’na yapılan saldırının arkasındaki olayların ortaya çıkarılmadığını ileri süren Önder şöyle devam etti:

“Bugün bu saldırıyı yapma cüretini buluyorlar. Eğer bu saldırının yapanını değil failini arayacaklarsa sayın Davutoğlu’na bakacaklar. Sen bir partinin genel başkanına ‘hain’ dersen durumdan vazife çıkaranlar çok şuursuz olur. Onun için herkes ağzından çıkana dikkat etsin.” (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2015, 21:17
YORUM EKLE