Sırrı Süreyya: AKP-CHP koalisyonu halinde yapıcı bir muhalefet yürüteceğiz

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecine Dolmabahçe deklarasyonu şartlarına dönerek devam edilmesi gerektiğini belirtti

Sırrı Süreyya: AKP-CHP koalisyonu halinde yapıcı bir muhalefet yürüteceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon görüşmeleri kapsamında HDP’ye yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Önder, "AKP ve CHP koalisyonunu bu üç başlık altında gerçekleşmesi doğrultusunda bu yapıya yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımızı belirttik," dedi.

Önder’in konuşmasından satır başları şöyle:

‘3 TEMEL İLKESEL DURUŞUMUZU AKTARDIK’

“Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Partimizin yaklaşım ve önerilerini paylaştık. Sayın Başbakan da kendi düşüncelerini açıkladı. Başta 7 Haziran sonuçlarının değerlendirmesi olmak üzere, izleyecekleri yol ve yöntemleri bizimle paylaştılar.

“Koalisyon ayrı bir başlık olarak ele alındı. Partimizin adalet, barış ve demokrasi başlığı altındaki 3 temel ilkesel duruşumuzu aktarma imkanı bulduk.

“Bir Ak Parti ve CHP koalisyonunu bu üç başlık altında gerçekleşmesi doğrultusunda bu yapıya yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımızı belirttik. Başbakan da koalisyon ve diğer temel meselelerimiz hakkındaki fikirlerini paylaştı. Temaslarımız gerektikçe sürmesi, kesintiye uğramaması konusunda mutabık kaldık.

‘BARIŞ MESELESİ ALT BAŞLIK DEĞİL TEMEL MESELEMİZDİR’

“Bu ülkedeki hükümetin oy kaybı, tek başına yeniden iktidarı elde edememesi ve yeni kurulacak olan değişik hükümet alternatiflerinin temle meselesi çözüm süreci olmak zorunda. Ülkemizdeki bozucu alanların; istihdamdan tutun kadın meselesine kadar ekonomik bunalmışlığımızdan bölgesel sıkışmaya kadar tümü barış süreci konusunda alacağımız tutumla bire bir ilgilidir.

“Barış meselesi demokratik çözüm meselesi bu ülkenin bir alt başlığı değil temel meselemizdir. Hiçbir hükümet görüşmesi çözüm sürecinden ayrı ele alınamaz çözüm süreci de hükümet meselelerinden ayrı ele alınamaz.

Öcalan bu ülkede barış ve demokratik hareketlerin tema geliştiricisi ve teminatı olmuştur. Bizim ona sıradan bir ziyaret yapmamız söz konusu değildir. Devlette devamlılık esastır.

“Sürece o kırılmasına sebep olan, yok sayılan doğru bulunmayan Dolmabahçe deklarasyonu şartlarına dönerek daha ileri bir noktadan ele alınmak durumunda. Bu ülkemizi ilgilendiren konu olmaktan çıkmış bölgemizin, komşularımızın ve insanlığı ilgilendirecek bir  durum almıştır. Bizim talebimiz görüşmekle ilgili bir talep değildir. Süreç bağlantılıdır.

ÇÖZÜM SÜRECİ

“Bizim heyet üyelerinin tutumuna dahil değerlendirmeler, keyfiliğini ifade etmiyor. İlkesel tutumlara dönük değerlendirmeler oldu. Ama herkesin kavraması gereken şu ki anlaşamadığınız insanlarla müzakere edersiniz. İmralı’daki masa bu büyüklükteki bir masaydı. Biz bunu böyle bir ima amacıyla düşünmedik. Mütavazi bir salonda siyaset yürütmeye çalışıyoruz.

“Sayın misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz tek masaydı. Bizim geleneğimiz imalarla siyaset yapmaz. Yalın ve açık ilkelerimiz var. Demirtaş’ın çağrısı için “Seni başkan yaptırmayacağız derken aslan kesiliyorsunuz silah bırakma çağrısı yaparken sessizsiniz” eleştirileri ile ilgili olarak “Bu değerlendirmeye yapan herkes bu sloganımızın ve tutumumuzun kronolojisine baksın.

“Seni başkan yaptırmayacağız sözü itibarsızlaştırma çabaları üzerinde söylenmiştir.Devletin ve iktidarın kendini birkaç kez tekzip etmesi gerekir görüşmeleri durdurmak için. Bu süreç devam etmelidir ama daha ileri bir adımla ve ciddiyetle.

İMRALI’YA GİDİŞ

“Hükümetten adaya gidiş konusunda bize net bir takvim iletilmiş değil. Bütün ülkenin hayrı için en çok oy almış iki siyasi partinin, geniş mutabakat zeminin şart olduğunu düşünüyoruz.

‘GÖRÜŞME DAHA UZUN SÜRECEKTİ’

“Görüşme daha uzun sürecekti, başlıkların geniş bir tartışma gerektiğini gösterdi. Sayın Başbakan’da bunu düşündü ancak programı vardı. Bu başlıkları değerlendirmek üzere ayrıldık. Her medeni insan gibi misafirimizi uğurladık.”

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 16:16
YORUM EKLE