Şentop: Yarın İdlib'le ilgili özel toplantı yapılmayacak

CHP ve HDP yönetimleri Meclis’te olağanüstü toplantı çağrısında bulunmuştu

Şentop: Yarın İdlib'le ilgili özel toplantı yapılmayacak

Türkiye Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İdlib’de 33 askerin öldüğü saldırı sonrası Meclis’te yapılması düşünülen İdlib özel oturumu ile açıklamalarda bulundu. Şentop, “Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağım. Salı günü, hem verilecek bilgilerin niceliği hem de niteliği bakımından Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var” diye konuştu. Şentop şunları söyledi:

İDLİB’DE OPERASYONLAR SÜRÜYOR

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu saldırıyı gerçekleştiren rejim güçlerine karşı büyük operasyonlar gerçekleştirdi ve devam ediyor. Bölge barışını daha kötü şekilde etkileyecek bir tablo çıkmaması için gerekeni yapıyor Türkiye. Diplomatik operasyonlar da devam ediyor. Uluslararası hukukun verdiği imkanlar çerçevesinde gerekeni yapacak Türkiye. Temaslar, görüşmeler devam ediyor.”

MİLLİ SAVUNMA BAKANI BURADA DEĞİL

Bugün itibariyle CHP sayın Genel Başkanı ve Grup Başkanvekilleri tarafından Meclis’in olağanüstü toplantıya çağırılmasıyla ilgili bir talep vardı. İç tüzüğün 7’inci maddesine göre Meclis’teki milletvekili tam sayısının 5’te 1’inin üzerindeki milletvekilleri Meclis’in olağanüstü toplanmasını talep edebiliyor. Bu konuda Meclis Başkanı’na 7 gün içerisinde gereğini yerine getirme konusundaki iç tüzük geliyor. Bu konuda tüm siyasi partilerin hepsinin birlik beraberlik içinde hareket ettiğini ifade edeyim. Tüm siyasi partilerimizin grup başkanvekilleriyle görüştüm. Ayrıca ilgili bakanlarla da görüştü. Bu intibamı o bakımdan söylüyorum. Bu taleple hedeflenen şey, olan biten konusunda detaylı olarak TBMM’nin bilgilendirilmesi, bunun üzerinde bir görüşme yapılması. Bunun olabilmesi için de ilgili bakanların burada bulunması gerekiyor. Şu anda Milli Savunma Bakanımız bölgede faaliyetleri koordine ediyor, yürütüyor. Dolayısıyla yarın yapılacak bir toplantıda yürütmeden bir temsilcinin bulunması imkanı, ihtimali gözükmüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzasıyla, salı günü Milli Savunma Bakanı’nın Genel Kurulu bilgilendirmesine dair bir talep yazısı da geldi.”

İdlib’de 33 Türk askerinin ölmesinin ardından CHP ve HDP yönetimleri Meclis’te olağanüstü toplantı çağrısında bulunmuş, AK Parti’den ise “Kapalı oturum yapılmasını uygun görüyoruz ama Meclis’in acilen toplanmasını gerektirecek durum yok” açıklaması yapılmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 12:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER