Selahattin Demirtaş, Celal Talabani ile görüştü

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, RojNews'e konuştu

Selahattin Demirtaş, Celal Talabani ile görüştü

YNK Genel Sekreteri Celal Talabani ile görüştükten sonra RojNews'e konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt Ulusal Kongresi'nin önünün yeniden açılabilmesi için girişimde bulunma ihtiyacı hissettiklerini söyledi.

KDP Genel Başkanı Mesut Barzani'nin yaklaşımlarının olumlu olduğunu söyleyen Demirtaş, Barzani'nin bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini heyetlerine ifade ettiğini paylaştı.

Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti bugün sabah saatlerinde Kerkük Valisi Dr. Necmeddin Kerim'i ziyaretinin ardından Süleymaniye'ye geçti. Heyet Süleymaniye programına Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri Celal Talabani'yi evinde ziyaretle başladı. Saat 13.00 civarlarında başlayan görüşmede, Talabani'nin heyetle birlikte yemek yediği ve heyetin Talabani ve ailesine hediye verdiği öğrenildi. Basına kapalı yapılan görüşmeden sonra bir basın açıklaması yapılmazken, görüşmede Ortadoğu'da yaşanan son siyasal durum, Kürt siyasi hareketleri arasında yaşanan gerginlikler ve Kürdistan Bölgesi'nde yaşanan krizler konusunda konuşulduğu bilgisine ulaşıldı. 

Talabani'yi ziyaretinin ardından HDP heyeti, Tevgera Azadiya Cıvaka Kurdistan (Kürdistan Özgür Yaşam Hareketi) Süleymaniye ofisini ziyaret etti. Heyet Tevgera Azadi Eşbaşkanı Şilan Şakir ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. 

Yapılan görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Demirtaş, Celal Talabani ile yapılan görüşmeye ilişkin de bilgi verdi. Demirtaş, Talabani'nin sağlık durumunun daha iyi olduğunu ve bunu görmekten memnun olduklarını belirtti. 

Tevgera Azadi Eşbaşkanı Şilan Şakir ve Demirtaş açıklamalarında yapılan görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Her iki konuşmada da Kürtler açısından bu dönemde birliğin hayati önemde olduğuna vurgu yapıldı. 

HDP heyeti, programları kapsamında bu akşam saat 18.00'de de Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro Merkezi'ni ziyaret edecek.

Sürdürdükleri temasları konusunda RojNews'e demeç veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptıkları görüşmelerden şu ana kadar olumlu cevaplar aldıklarını belirtti. 

Bölgede yaşanan sorunlar konusunda Kürt siyasi partilerinin birbirinden farklı düşündüğünü, bunun da doğal olduğunu, ama sorunların sonunda diyalogla çözülmesi gerektiğinin altını çizen Demirtaş, siyasi partilerle yaptıkları görüşmelerde bu konuda tüm tarafları istekli gördüğünü belirtti. 

"SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRECEĞİNİ SÖYLEDİ"

Demirtaş ulusal birlik ve sorunların diyalogla çözümü konusunda KDP Genel Başkanı Mesut Barzani'nin yaklaşımlarının olumlu olduğunu da söyledi. Demirtaş, KDP liderinin bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini heyetlerine ifade ettiğini paylaştı.

"4 PARÇA KÜRDİSTAN HALKI BURADAYIZ"

Demirtaş, Kuzey Kürdistan'da devam eden çatışmalar ve AKP hükümetinin HDP'ye yönelik baskılarının da görüşmelerde dile getirildiğini ifade etti. Demirtaş şunları belirtti; "Türkiye devleti ve AKP hükümetiyle yürüttüğümüz mücadelenin herkes farkındadır. Fakat biz ilk başta, Kürtler arasındaki ilişkiyi sağlayalım, bunun mutlaka Bakur'a da Rojava'ya da olumlu etkisi olacağı düşüncesindeyiz. Dolaylı olarak her birimizi olumlu etkileyecektir. Bu nedenle herkes kendi birliği yönünde bir çaba ortaya koyarsa, bunun bize de olumlu desteği olacaktır.

Bizim kendi sorunlarımızı çözmek için burada olmadığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Buradaki partilerin Bakur ve Rojava ile ilgili sorun ve sıkıntılarını, özellikle ittifak ve diyalog ile ilgili sorun ve sıkıntılarını çözebilmelerine sadece yardımcı olabilmek için bu çalışmayı yapıyoruz. Halkın da çok önemli beklentileri var. Sadece siyasi partiler değil, dört parça Kürdistan halkı bizim bu çalışmamızın sonuç alabilmesini, Kürtler arası tansiyonun ve gerginliğin düşürülmesini istiyor." 

"HALKIMIZ İÇİN DİRENMEK BİZİM İÇİNDİR ŞEREFTİR"

Haklarında, Erdoğan'ın talimatıyla, bir tutuklama kararının bulunduğu bilgilerinin kendilerine ulaştığını belirten Demirtaş, bu konuda "Bu bizim görevimizdir, bizim için bir şereftir. Halkımız için direnmek bizim için bir şereftir" ifadelerini kullandı.

BİZİ BU HALE GETİRENLERİN AYIBI 

Demirtaş, kendisi hakkındaki "Kürt partisinin lideri ama Kürtçe bilmiyor" ithamlara ilişkin de Kirmancki (Zazaca) konuşarak cevap verdi. 

Demirtaş, kendisinin Zaza olduğunu ve Zazaca bildiğini, annesinin, babasının ve kardeşlerinin de Zazaca konuştuklarını söyledi.

Kurmanci ve Soranice'yi de anladığını, kısmen de konuşabildiğini ama siyasal değerlendirme yapmada zorlandığını belirtti. Bundan dolayı Türkçe değerlendirme yaptığını söyleyen Demirtaş bunun bir ayıp olup olmadığını kendisine sorarak konuşmasına devam etti.

Demirtaş, kendi sorusuna şöyle cevap verdi; "Evet bir ayıptır. Ama bu benim ayıbım değil. Türk devletinin ayıbıdır. Onların asimilasyon politikalarının ayıbıdır. Bu kirli politika havuz medyasının kirli, psikolojik savaşının bir söylemidir. Halkımız onlara kulak vermez" dedi. 

Demirtaş sözlerini şöyle tamamladı; "Anadilimde her şeyi konuşmayı çok isterim. Zazaca, Kurmanci, Sorani ve diğer lehçelerde. Fakat bu asimilasyon politikasıyla Kürt gençlerine kendi anadillerini unutturan politikaları eleştirmek yerine bizi ayıplamaya çalışmaları onların haysiyetsizliğidir. Bu bizim için bir eksiklik olabilir, ama bizim için bir utanç değildir. Bu onların utancıdır."  

KAYNAK: DİHA 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 14:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER