'Seçilmiş' rektörden atama yorumu: Seçimin doğru birşey olmadığını düşünüyorum

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin 'seçilmiş' rektörü, seçimlerinin kaldırılmasını değerlendirdi

'Seçilmiş' rektörden atama yorumu: Seçimin doğru birşey olmadığını düşünüyorum

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, rektör seçimlerinin üniversitelerde gerilemeye yol açan bir travma oluşturduğunu savundu.
 
Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden ve burada açıklamalarda bulunan Hayri Coşkun, "Seçimin kaldırılmasını çok büyük bir sevinçle karşıladım" dedi.

Cokun, seçimlerin kaldırılmasını şu sözlerle savundu:
 
"Seçim bittikten sonra üniversitede dargınlık, küslük ve icabında yanınızdaki ofiste duran biriyle emekli olana kadar konuşmama ve daha ileri düzeyde de didişmeler oluyordu. Bu 1990'lı yıllardan bu yana yaşadığımız bir sorun. İster istemez birisi rektör olacak. İster istemez birisi o rektöre oy verecek, birisi vermeyecek. Ama seçim bittiğinde bunun bitmesi lazım ama üniversitelerde bu bitmedi. Oy vermemişse ya da oy almamışsa bu bir çalkantı getirdi. Bir mücadele getirdi. Üniversitelerde gerilemeye yol açan bir travma oluştu. Bir öğretim üyesi seçim bittikten sonra eğitim öğretime, bilimsel çalışmalara ve normal hayatına dönmesi lazımdı ama bu böyle olmadı. Üniversitelere çok büyük yıkıntılar getirdi. Bundan dolayı da belki toplumun kendisinden beklediği asıl vazifeleri göremedi. Seçimin kaldırılmasını çok büyük bir sevinçle karşıladım. En azından üniversitede bu kavga biter diye düşünüyorum."
 
İdari personel ve öğrenciler de olmasına rağmen sadece öğretim üyelerinin oy kullandığını söyleyen Prof.Dr. Coşkun, "Gerçek manada bir seçim değildi zaten. Ön yoklama gibi, aday belirleme gibi bir durumdu ama neticede ona dönüştü. Oturduğum ofis devletin, aydınlatmasını devlet yapıyor, ısınmasını devlet sağlıyor, masamı, bilgisayarımı devlet veriyor, benim maaşımı da devlet veriyor. Seçimin doğru bir şey olmadığını düşünüyordum" dedi.

18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’artıran bir işleve büründüğünü savunarak seçimlerden vazgeçilmeli demişti. Bu konuşmanın ardından çıkarılan 676 Sayılı KHK ile rektörlük seçimleri kaldırılmıştı
 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2016, 23:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER