'Saray'ın 13 günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının zararına denk'

Akşener, üzerine Şeker-İş Sendikası'nın yeleğini giyerek konuşmasına başladı

'Saray'ın 13 günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının zararına denk'

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, özelleştirme kapsamına alınan Alpullu Şeker Fabrikası'nı iktidara geldiklerinde sahiplerine teslim edeceklerini belirterek, "Sizlerin teveccühü ile bu fabrikayı eğer yandaşa peşkeş çekip, arazisine TOKİ dikilecekse, bu fabrikaya talip olanlara söylüyorum. Bu fabrikayı yeniden çalışanlarına ve pancar üreticilerin iade edeceğiz. Buradan size söz veriyorum" dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile 1926 yılında kurulan ve özelleştirme kapsamına alınan 14 şeker fabrikası arasında bulunan Kırklareli'nin Babaeski ilçesi Alpullu beldesindeki Alpullu Şeker Fabrikası önünde partisinin düzenlediği mitinge katıldı. Akşener, fabrika müdürü Hakan Çelik'i ziyaret edip, tesisin son durumu hakkında bilgi aldı. Bu sırada sahneye çıkan Lüleburgaz ilçesi Ertuğrul köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu, alanda toplananlara bir konser verdi.

Platforma çıkarken şeker pancarı hediye edilen Akşener, üzerine Şeker-İş Sendikası'nın yeleğini giyerek konuşmasına başladı. Alpullu Şeker Fabrikası'nın Mustafa Kemal Atatürk'ün mirası olduğunu ifade eden Akşener, 3 saat kimsenin alınmadığı bir görüşmeden sonra fabrikaların sonucunun ne olacağı belli olmayan şekilde özelleştirilme kararı alındığını söyledi. 

'ERDOĞAN'DAN BÜYÜKTÜR'

Akşener, pancar ve şeker için bugün Alpullu'da olduğunu belirterek, "Bugün pancar için şeker için buradayız. Telekom'u sattılar 2.5 milyar dolar Türkiye'ye zarar vererek kaçıldı gidildi. Şimdi şeker fabrikalarını satmaya kalkıştılar. Cargill istiyor bunlar yapıyor ama buraya gelip Amerika'ya Osmanlı tokadı atacaklarını söylüyorlar. E tabi tarihi fesliden öğrenirsen, dizilerden öğrenirsen sonucu böyle olur. Alpullu Şeker Fabrikası'nın Uşak Şeker Fabrikası'nın ve diğerlerinin önemi var ama buranın Uşağın önemi şu bu fabrikalar Cumhuriyetin vatandaşlardan borç alarak yaptığı ilk fabrikalar. 

Öyle enteresan ki bu borçlar vatandaştan toplanan özellikle Uşak'ta biraz da Alpullu da vatandaştan toplanan yumurtaların parası ile katkı yapılmış fabrikalar. O devrin insanların sözünü tutarmış sonra bu borçları Cumhuriyet tek tek gerisin geriye ödermiş. Dolayısıyla bu fabrikalar aynı zamanda milletin fabrikaları. Şimdi kardeşim devlet yönetmesin kabul. O zaman sendikalara yani işçisine pancar yetiştiricisine verin kooperatif yapsınlar bu fabrikalara alıp işletsinler biz buna varız. Bunun da takipçisi olacağız. Şöyle bir duman yapıyor bunlar. Bütün tekel fabrikalarda öyle yaptılar. Seka'da öyle yaptılar. Önce eskiyen makinelerin yerine makine almıyorlar. Emekliliği gelen işçilerin yerine işçi almıyorlar. Sonra o fabrikayı eskitiyorlar, arkasından bu fabrika zarar ediyor deyip yok pahasına satılıyor" dedi.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı ile görüştüğünü anlatan Akşener, iktidarın şeker fabrikalarının zarar ettiğini kendisine söylediğini ifade ederek, şöyle dedi:

"Ne kadar zarar ediyor? 76 milyon lira zarar ediyor. Peki Saray, 3 günlük masrafı nedir biliyor musunuz? Saray'ın 13 günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının zararına denk. Adam 13 günde bu kadar parayı harcıyor. Buradan sesleniyorum; Sayın Erdoğan, 13 günde harcadığın parayla şeker fabrikalarının 1 yıllık zararını karşılayabiliyorsun. Hani sık sık diyorsun ya, dünya 5'ten büyüktür. Evet doğrudur, 2,5 milyon işçi pancar ekicisi 1'den büyüktür. Senden büyüktür. 

'BU GENÇLERİ AÇLIĞA MAHKUM ETTİN'

Bir yılda Saray'ın harcamaları eski parayla 1 katrilyon 650 trilyon lira. Bu ülkede 16 yılda sattın sattın, sattıklarının karşılığında bir fabrika yaptın mı kardeşim? Yapmadın. Ancak kapattın. Her şehirde bir üniversite açtın, her şehirde içinde öğrencisi olan ama hocası olmayan, eğitim olmayan okullar açtın.

AVM'lere gidin bakın. 2 bin liraya, 1600 liraya 4 yıllık üniversite mezunları, oralarda iş bulup çalışabilirlerse çalışıyorlar. Bu gençleri açlığa mahkum ettin açlığa. Sanayici ise kaynakçı bulamıyor, sanayi tezgahını çalıştıracak insan bulamıyor. Sen bu gençlere yarının iş hayatında önemli görevler yapabilecek yollar açmak yerine gecekondu üniversiteler açtın. İçinde hocaları yok, öğrenciler zaman geçiriyor ve arkasından mezuniyetinde iş bulamıyor. O kadar öğretmen yetiştiren okul açtın ki, 800 bini geçti atanamayan öğretmen."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2018, 12:37

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER