Salih Müslim: Bazı bölgelerde YPG çekilmek istese de ABD istemez

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, “YPG Fırat’ın doğusuna çekilsin” çağrılarını değerlendirdi

Salih Müslim: Bazı bölgelerde YPG çekilmek istese de ABD istemez

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, 3 Eylül’de Köln’de yapılan Kürt Kültür Festivali’nin ardından son gelişmeler konusunda Evrensel'in sorularını yanıtladı.

Müslim, Türkiye'nin Cerablus'a yönelik başlattığı askeri müdahale ile “YPG Fırat’ın doğusuna çekilsin” çağrılarını değerlendirdi.

Salih Müslim, “YPG ve ABD arasında birlikte IŞİD'e karşı mücadele etme anlaşması var. Bu durumda bazı bölgelerde YPG çekilmek istese de ABD istemez” dedi.

'CERABLUS OPERASYONU'

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Cerablus’a yönelik “Fırat Kalkanı” operasyonunu değerlendiren, Müslim, askeri harekatın “IŞİD ile mücadele” için olmadığını savunarak, “Çünkü gerçekler ortada. Bu güne kadar ortaya koyduğumuz belgelerde her şey açık olarak görülüyor. Türkiye, IŞİD hezimete uğradığı için Cerablus’a girdi. Yoksa Cerablus ile Rakka arasındaki koridor kapanacaktı. Türkiye bunu önlemek için bölgeye girdi” iddiasında bulundu.

Cerablus-Rakka koridorunun halen açık olduğunu belirten Müslim, IŞİD militanları için, “IŞİD kıyafet değiştirdi, Nusra oldu, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) oldu” diyerek Türkiye’ye de hâlâ girip çıkabildiklerini öne sürdü.

‘YPG, FIRAT’IN DOĞUSUNA ÇEKİLDİ’

“ÖSO, IŞİD’in kopyası. Aynı düşünce, aynı kafa kesme söz konusu. İkisi de Selefi-cihadi düşünceyi savunuyor” diyen Müslim, hem ABD hem de AKP Hükümeti tarafından yapılan “YPG Fırat’ın doğusuna çekilsin” çağrısı için şöyle konuştu:

“Çekilmesine çekildi. Ancak onlar halen orada olanlara YPG diyor. YPG”liler zaten Fırat’ın batısındaki bölgeleri özgürleştirdikten sonra kendi üslerine döndü. YPG ve ABD arasında birlikte IŞİD'e karşı mücadele etme anlaşması var. Bu durumda bazı bölgelerde YPG çekilmek istese de ABD istemez. Halen Minbic başta olmak üzere bir çok yerde IŞİD'e karşı birlikte savaş devam ediyor.

“Demokratik Suriye Güçleri zaten uluslararası koalisyonla beraber çalışıyor. Bunlar, IŞİD'le mücadelede bundan sonra da beraber çalışmaya devam edecekler. Bu nedenle çekilme konusunda asıl kararı yerel meclisler veriyor. Cerablus’un hem askeri hem de sivil meclisi var. Bu nedenle asıl belirleyici olan meclislerdir. Ateşkes kararı da Türkiye ile Cerablus Meclisi arasında sağlanmıştı.”

‘TÜRKÇE KONUŞTUĞUM İÇİN GURUR DUYUYORUM

Suriye Kürtlerinin ve Rojava’nın Türkiye’de ‘düşman’ olarak nitelendirilmesine dair de görüşlerini sorulan PYD Eş Başkanı Müslim, şu yanıtı verdi:

“Bugün yapılan Kürt Kültür Festivali’nde Türkçe, Arapça ve Kürtçe konuştum. Meydandaki herkesin mesajımızı anlamasını istiyordum. Türkçe, Arapça konuştuğum için gurur duyuyorum. Kürtçe de anadilimiz. Bizim orada bu üç dil de konuşuluyor.

“Türk halkı hiçbir zaman Kürtlerden korkmasın. Rojava’dan hiç korkmasına gerek yok. Ama bu hükümet bir taraftan Türk halkını sömürürken diğer taraftan bizi de öldürmek istiyor. Buna birlikte izin vermeyelim.Bizim istediğimiz halkların dostluğu ve kardeşliğidir. Biz şu anda bunu tarihe yazıyoruz. Hem de şehitlerimizin, çocuklarımızın kanlarıyla yazıyoruz. Herkesin bunu bilmesini istiyoruz”

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 17:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER