Rusya’dan Türkiye’ye İdlib uyarısı

Lavrov, İdlib konusunda Türkiye ile vardıkları mutabakatın henüz tamamen uygulanmadığını söyledi

Rusya’dan Türkiye’ye İdlib uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Eylül’de yaptığı İdlib mutabakatının tamamen uygulanmadığını söyledi.

Lavrov, “Türk ortaklarımızı 17 Eylül 2018 tarihli İdlib’deki durumun istikrara kavuşturulmasına ilişkin mutabakattaki yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik ediyoruz” dedi.

Kuveyt haber ajansı Kuna’ya röportaj veren Lavrov, “Türkiye’yle mutabık kalınan ateşkes rejimini gözetleme bahanesi altında terörist varlığının artmasına müsaade edilmemesi önemli. Silahsızlandırılmış bölge kurulmasını ve militanlarla ve ağır silahların tahliyesini öngören belgenin hükümleri henüz tamamen uygulanmadı” ifadelerini kullandı.

‘ANKARA VE TAHRAN’LA ÇALIŞIYORUZ’

Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran’ın oluşturduğu Astana formatına da değindi.

Astana üçlüsünün inisiyatifiyle Soçi’de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sonucunda Suriyeli taraflar arasında siyasi sürecin başladığını anımsatan Lavrov, kongrenin sonuçlarının hayata geçirilmesi için Moskova’nın Ankara ve Tahran’la birlikte aktif çalışma yürüttüğünü ifade etti.

‘TERÖR TEHDİDİ HENÜZ SONA ERMEDİ’

Öte yandan Lavrov, Suriye’de sahada belirgin bir istikrar sağlandığını, IŞİD’in yok edildiğini ancak terör tehdidinin sona erdiğini söylemek için erken olduğunu kaydetti.

Lavrov, “Suriye ordusunun Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle gerçekleştirdiği bir dizi başarılı operasyonun ardından sahada belirgin bir istikrar sağlandı. Sözde devlet kurma amacı taşıyan IŞİD yok edildi. Ancak Suriye’deki terör tehdidinin tamamen ortadan kalktığını söylemek için erken” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER