PYD: Türkiye neden Rojava'dan korkuyor?

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, ‘Komşumuz Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz’ dedi

PYD: Türkiye neden Rojava'dan korkuyor?

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede geç kaldığını belirtti. Türkiye'nin Suriye'ye girmesini istemediklerini ifade eden Abdullah, bir Kürt devleti kurma iddiasında olmadıklarını belirtti. Rusya ile de görüşmeler yürüttüklerini ifade eden Abdullah, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülebileceğini söyledi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah, ABD ve Rusya ile ilişkileri, IŞİD ile mücadele ve Türkiye'nin Suriye'de tampon bölge kurma konuları başta olmak üzere birçok konuda Sputnik'e önemli açıklamalarda bulundu. Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberi şöyle:

'KOBANİ, IŞİD'DEN TEMİZLENDİ'

Abdullah, Kobani kantonuna bağlı Sırrin kasabasının da IŞİD'in elinden alındığını belirterek açıklamalarına başladı.

Bu gelişmeyle birlikte Kobani'nin IŞİD'ten tamamen temizlendiğini kaydeden Abdullah, Cizir ve Afrin kantonunda da IŞİD varlığına son verdiklerini söyledi.

KÜRTLER IŞİD'İ NASIL YENİYOR?

Kürtler'in IŞİD'e karşı elde ettiği zaferler konusunda ise Abdullah, "YPG halkın savunma gücüdür. YPG de onları iyi koruyor. Rojava'da halkın büyük bir mücadelesi söz konusu. Burada demokratik bir sistem kuruldu. Halk bu sistemde kendini örgütleyebiliyor, savunabiliyor" diye konuştu.

'BİRÇOK ÜLKEYLE İLİŞKİMİZ VAR'

ABD ile ilişkiler konusuna yönelik olarak da Abdullah, IŞİD'e karşı olan herkesle iyi ilişkiler kurmak istediklerini kaydetti. IŞİD'in tüm insanlığın düşmanı olduğunu belirten Abdullah, "Birçok ülkeyle ilişkilerimiz var. Askeri ilişkiler konusunda ise YPG görüşmeler yapıyor. Biz PYD olarak siyasi ilişkilere bakıyoruz" şeklinde konuştu.

'RUSYA İLE GÖRÜŞÜYORUZ'

Rusya ile ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Asya Abdullah, "Rusya ile çeşitli konularda görüşmeler yürütüyoruz. Suriye sorunuyla ilgilenen tüm ülkelerle görüşüyoruz. Rusya zaman zaman Suriye sorununa ilişkin çalışmalar, toplantılar düzenliyor. Biz de Rusya'nın davet ettiği bu platformlara katılıyoruz. Şimdiye kadar Rusya, Rojava için pratikte önemli bir adım atmadı ama siyasi alanda Suriye'deki savaşın son bulması için bizi toplantılara çağırıyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE, IŞİD'E KARŞI KOALİSYONDA YER ALMALI'

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyonlarına ilişkin ise şöyle konuştu:

"Türkiye, IŞİD'e karşı savaşta çok geç kaldı. Eğer Türkiye gerçekten IŞİD'e karşı savaşta ciddi ise koalisyonda yer almalı. Türkiye, neden Rojava sisteminden korkuyor, anlamıyoruz. Rojava, IŞİD'e karşı direniyor. IŞİD, Türkiye için de bir tehdittir. Komşumuz Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz."

'SURİYE SORUNU SİYASİ YOLLA ÇÖZÜLÜR'

Suriye sorununun çözümüne ilişkin, "Bizim projemiz demokratik barışçıl siyasi çözümdür" diyen Abdullah, "Projemizi tüm halklar destekliyor. Halk savaş istemiyor, demokratik-siyasi bir çözüm istiyor. Rojava'nın projesi de budur. Suriye sorununun çözümünün, tüm hakların haklarının garantiye alınmasından geçtiğini savunuyoruz" dedi.

'KÜRT DEVLETİ KURMA İDDİAMIZ YOK'

Suriye'nin kuzeyinde bağımsız bir Kürt devleti kuracakları yönündeki iddiaları kabul etmeyen Abdullah, "Bunlar gerçekçi olmayan eleştiriler. Biz birlikte yaşamı savunuyor, hakların kardeşliğini esas alıyoruz. Kürtler kimsenin hakkını yemiş mi, kimseye saldırmış mı? Hayır. Suriye'de Kürtler olmadan demokrasi olmaz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE, SURİYE'YE GİRMESİN'

Türkiye'nin Suriye'ye girerek tampon bölge kurmasını istemediklerini vurgulayan Abdullah, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye halkı, soruna ilişkin kendisi karar vermeli. Güvenli bölge oluşturma gerekçesi adı altında hedeflenen, Rojava devriminin önünü kapatmaktır. Suriye'ye müdahaleyi kabul etmiyoruz. Suriye halkı da Türkiye'nin Suriye'ye girmesini istemiyor. Hiçbir gerekçe Türkiye'nin Suriye'ye girmesini haklı kılmaz."

'CENAZELERİN GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEMESİ KABUL EDİLEMEZ'

Abdullah, son olarak Cizir'de IŞİD ile girdiği çatışmada hayatını kaybeden 13 YPG'linin cenazesinin Türkiye'ye alınmamasına tepki göstererek, "Hem 'IŞİD'e karşı savaşıyorum' diyeceksin, hem de IŞİD'e karşı savaşta yaşamını yitirenlerin cenazesinin geçişine izin vermeyeceksin. Bu asla kabul edilemez. O zaman biz de Türkiye'ye, 'sizin IŞİD'e karşı savaşınız gerçek mi?' diye sorabiliriz. Bu cenazelerinin geçişine izin verilmemesi başta Kürt halkı olmak üzere herkesi incitiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 09:49
YORUM EKLE