PYD: Rusya bize silah versin, IŞİD'e karşı birlikte savaşalım

PYD Dış İlişkiler yetkilisi Sihanok Dibo Rusya’nın Suriye’de IŞİD’i hedef almasını önemli bir adım olarak gördüklerini ve desteklediklerini söyledi

PYD: Rusya bize silah versin, IŞİD'e karşı birlikte savaşalım

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Dış İlişkiler yetkilisi Sihanok Dibo, Rusya’nın Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlarını çok önemli bulduklarını vurgulayarak, ”Rusya bize silah versin IŞİD’i birlikte vuralım” dedi. Dibo ayrıca, Rusya’da PYD temsilciliğini açacaklarını da söyledi.

Dibo, Rusya ile PYD arasındaki ilişkileri ve Rusya’nın IŞİD operasyonuyla ilgili Sputnik’e açıklamalarda bulundu. “Rusya Dışişleri Bakanlığı bize Rusya’da PYD bürosunun açılmasını teklif ettiler biz de bunu memnuniyetle kabul ettik. Yakın zamanda Rusya’da PYD temsilciliğini açacağız” diyen Dibo sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya’nın bu teklifini çok önemli ve anlamlı buluyoruz. Rusya PYD ve Kürtlere önem veriyor. Rusya ile iyi bir ilişki içerisindeyiz. Rusya ile zaman zaman görüşüyoruz. Bizi çeşitli resmi toplantılarına davet etti bunlar olumlu şeylerdir.”

PUTİN’İN SÖZLERİ BİZİ SEVİNDİRDİ’

Aynı zamanda PYD eş başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah’ın danışmanı olan Dibo, Rus jetlerinin Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmasından da memnuniyet duyduklarını söyledi. “Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye’de IŞİD’e karşı Kürt güçleri (YPG) savaşıyor sözleri bizleri çok memnun etti” diyen Dibo, “Suriye’de IŞİD’e karşı en etkili mücadeleyi Kürtler veriyor. Rusya demiş eğer imkan olursa IŞİD’e karşı YPG’yi desteklemeliyiz bu bizi sevindirdi” diye konuştu.

Rusya’nın Suriye’de IŞİD’i hedef almasını önemli bir adım olarak gördüklerini ve desteklediklerini vurgulayan Dibo, “Biz istiyoruz ki Rusya IŞİD’e karşı mücadelede bize destek versin, silah versin; IŞİD’e karşı bilikte savaşalım” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

“Zaten Rusya da diyor IŞİD’e karşı mücadele sadece havadan saldırılarla yetmiyor. IŞİD’e karşı Rusya havadan biz de karadan vuralım. Aramızda iyi bir işbirliği olabilir. Buna hazırız” diyen Dibo şöyle konuştu:

“Biz IŞİD’e karşı mücadele etmek için Rusya’dan silah istiyoruz. Bir yıldır çok yerden silah istedik ama silah yardımı alamadık. IŞİD’le savaş büyük bir savaştır. Sadece havadan saldırılar yetmez karadan da vurmak gerekiyor.  Biz de Kürt güçleri olarak IŞİD’e karşı karadan en etkili mücadele veren gücüz. Rusya’nın IŞİD’i vurması IŞİD’in temizlenmesi açıdan iyi bir gelişmedir böyle IŞİD daha da erken sürede biter.”

Dibo, YPG ve IŞİD mevzilerinin birbirine yakın olduğuna dikkat çekerek, Rusya’nın operasyon öncesinde YPG’yi bilgilendirdiği kanısında olduğunu söyledi. (Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 08:40
YORUM EKLE