Polisler HDP broşürlerini görünce Kürt aileyi darp etti

Polislerin HDP'li Kürt aileye şiddeti kameralara yansıdı

Polisler HDP broşürlerini görünce Kürt aileyi darp etti

Gebze'de aracı ile seyir halindeyken eski bir TEM şubesi polisinin kullandığı araçla kaza yapan Ümit Tikicieri ve ailesi, olay yerine gelen ve araçtaki HDP'nin broşürlerini ve Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafını gören polisler tarafından dakikalarca darp edildi. Tikicier ailesinin yaşadığı polis şiddeti ise saniye saniye görüntülendi.

Başbakan Davutoğlu, Hükümet sözcüleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim mitinglerinde HDP'yi hedef göstermesinin ardından HDP'ye ve HDP'ye destek veren yurttaşlara dönük saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Saldırıların mağduru bu kez de Gebze'de trafik kazası geçiren Ümit Tikicieri ve ailesi oldu. Trafik kazası geçiren Tikicieri ve ailesi olay yerine gelen polisler tarafından arabalarında HDP broşürleri fark edilince dakikalarca darp edildi.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Ümit Tikicieri, iki gün önce aracı ile seyir halindeyken Gebze Kadın Kapalı Cezaevi önündeki Yeni Bağdat Caddesi üzerinde eski bir TEM polisinin kullandığı bir servis aracı ile çarpışarak trafik kazası geçirdi. Olay yerine trafik polisi gelmesi gerekirken, kazaya karışan diğer aracın sürücüsü eski TEM polisi ise trafik polisini aramak yerine "Yunus" olarak bilinen motorize polis ekiplerinden arkadaşlarını olay yerine çağırdı. Olay yerine gelen polisler araçları incelediği sırada ise Ümit Tikicieri'nin aracında Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafları ve "Seni başkan yaptırmayacağız" yazılı HDP broşürlerini görünce birden bire Ümit Tikicieri ve kardeşi Ufuk Tikicieri'ne saldırmaya başladı.

İki kardeşi darp eden polisler, "Sizi pis Kürtler defolun gidin Kobani'ye" diye tehditler de savururken, kaza haberini alarak olay yerine gelen Ümit Tikicieri'nin babası Muhlis Tikicieri de polis şiddetinden nasibini aldı. Ters kelepçe takılarak yer yatırılan baba Muhlis Tikicieri de polisin "Hadi devlete küfür etsene", "Cumhurbaşkanına küfür etsene" sözleriyle dakikalarca yerde darp edildi. Polis şiddetinin görüntüsü ise saniye saniye amatör kamera kayıtlarına yansıdı.

Polisin HDP broşürlerine tahammülsüzlüğünden dolayı Kürt aileye şiddeti bununla da sınırlı kalmadı. Hastaneye götürülen baba ve iki kardeşin darp raporu alması da engellendi. Kazaya karışan diğer şoför de Gebze Emniyet Müdürlüğü ekiplerince özel araçla emniyete götürüldü ve ardından serbest bırakıldı.

'PİS KÜRTLER, DEFOLUN KOBANİ'YE GİDİN'

Yaşananlara ilişkin konuşan Ümit Tikicieri, "Polisler ilk geldiğinde kimliğimizi sordu. Ardından arabayı kontrol etti. Selahattin Demirtaş'ın resimleri ve 'Seni Başkan yaptırmayacağız' dövizini gördükten sonra 'Sizi pis Kürtler defolun gidin Kobani'ye' dedi. Boğazımızı sıktılar konuşmamıza bile izin vermediler. İki sivil polis birden bana ve kardeşime vurmaya başladılar. O anda zaten çok sayıda polis gelmeye başladı" dedi.

Baba Muhlis Tikicieri de oğlunun kaza yaptığı haberini aldıktan sonra hemen olay yerine gittiğini ve çocuklarının olay yerinde çok sayıda polis tarafından yere yatırılmış bir şekilde darp edildiğini gördüğünü söyledi. Kendisinin de polisin şiddetine maruz kaldığını ifade eden Baba Tikicieri, polise "Bu nasıl adalet? Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız" dediğini, polislerin ise kendilerine "Bu adaleti beğenmiyorsanız defolun gidin Kobanê'ye. Adam gibi rahat duracaksınız. Evinizden dışarı çıkmayacaksınız" diye yanıt verdiğini söyledi.

Ailenin avukatı Sinan Alınak da polisin aileye bilinçli bir şekilde saldırdığını ve yaşananların "güvenlik paketinin" bir sonucu olduğunu söyledi. Saldırı ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirten avukat Alınak, görüntülere de yansıyan polis şiddetinin cezasız kalmaması için tüm hukuki girişimlerde bulunacaklarını söyledi. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 15:24
YORUM EKLE