Polis, Demirtaş ve HDP'li iki bakanı çembere aldı

Heyetin önü yeniden kesildi

Polis, Demirtaş ve HDP'li iki bakanı çembere aldı

Cizre'ye 1 kilometre kala HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iki bakan ve milletvekillerinin olduğu grubu polis çembere aldı.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP’li bakan ve vekiller Cizre’ye ulaşmaya çalışıyor. Cizre’ye hareket edenler arasında HDP’li bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDK Eşsözcüleri, DBP Eş Genel Başkanları, DTK Eşbaşkanları ile HDP’li 40 milletvekili ile yurttaşlar bulunuyor.

Geceyi İdil'de geçiren HDP heyeti sabah saatlerinde Cizreye doğru yürüyüşe geçti. Polis yolu kapatınca HDP heyeti dağ yollarına saparak yürüyüşüne devam etti. Ancak Cizre'ye 1 km kala polis, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, AB Bakanı Ali Haydar Konca ve milletvekillerinin de olduğu grubu çembere aldı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, milletvekillerini itekleyerek 'ulan' diye bağıran, gazetecileri tartaklayan polis kalkanlarla grubu çevreledi. HDP'liler polise burası jandarma bölgesi polisin ne işi var diye tepki gösterse de polis kimsenin geçişine izin vermeyeceğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Demirtaş, "Cizre'de cenazeler yerde, yaralılar yerde kan kaybından ölüyorlar. Ne Türkiye'nin ne batısı ne uluslararası kamuoyu bu konuda duyarlılık oluşturmuyor. Biz buna sessiz kalmayacağız. Her yerde Cizre konusunda duyarlılık yaratmak için kimin elinde ne imkan varsa harekete geçmeli. Uygulamalar vahşet boyutuna ulaşmış durumda. Bu konuda çılgınca bir karar içerisinde hükümet. Ahlaken, hukuken bunun hesabı sorulmalı. Bu da ancak Cizre'nin sesini dünyaya duyurmakla olur" dedi.

Bekleyiş sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 10:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
D.O 2012
D.O 2012 - 3 yıl Önce

Aslında kimin kimi çembere aldığını zaman gösterecek

kurdi
kurdi - 3 yıl Önce

yaw heee yürüyün biraz arabası olmayan vatandaşın halini anlarsınız.