PKK yöneticisi Kalkan: AKP’ye dur denilmezse bir değil bin Ankara olabilir

PKK yöneticisi Duran Kalkan, Ankara’da 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı değerlendirdi

PKK yöneticisi Kalkan: AKP’ye dur denilmezse bir değil bin Ankara olabilir
MED NÛÇE TV’ye konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Ankara saldırısının sorumlusu olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu gösterdi.

Çatışmayı kendilerinin değil, AKP’nin istediğini söyleyen PKK yöneticisi, “‘Yakıp yıkacağız, yok edeceğiz’ diyen Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu olmuştur” ifadelerini kullandı.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan’ın değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

ANKARA’DAKİ TAK EYLEMİ 

‘’Etme bulma dünyası, derler. Sen edersen bulursun da. Bir söz var: Rüzgar eken fırtına biçer. Sen bu kadar ahlak, hukuk, kural, insanlık, hiç bir değer tanımaz zulmeder, zalimlik yaparsan birisi de kalkar sana ‘dur’ der. Sonradan devlet oldular. Bir de siyasetten gelmeyen şimdiki başbakan var. Siyasetin kurallarını bilmiyorlar. Gücü, silahı ele geçirince sanıyorlar ki, her şey olduk, her şey biziz ve her şeyi yapabiliriz! Ama bu güç herkeste var ve bu silahı herkes kullanabilir. Ankara’daki durum bunu ortaya koydu. Şuan Ahmet Davutoğlu ve Tayyip Erdoğan’ın bu eyleme diyebileceği hiçbir şey yoktur. Eğer Ankara’daki olaydan üzüntü duyanlar varsa sorumlusu Erdoğan ve Davutoğlu’nun izlediği politikalar olduğunu görmeleri gerekir. Bu 24 Temmuz 2015 tarihli saldırıyla başladı. Bir sivil faşist darbeydi. 1 Kasım seçimlerinde iktidarı da gasp ettiler. Türkiye’nin her yerine kan gölüne çevirdiler. Bazı gazeteler “cenaze ülkesine döndük” diye manşet atmıştı. Evet, ama onu yazanlara şunu söylüyorum: Kim bu hale getirdi? Hangi zihniyet ve politika bu sonucu ortaya çıkardı.

‘ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU ZİHNİYET VE POLİTİKASINA ‘DUR’ DEMELİ’

‘’Erdoğan ve Davutoğlu zihniyet ve politikasına ‘dur’ demek gerekiyor. Ankara’da gördük. Bu bir değil, bin de olabilir. Sen Kürdü yaralıyken kurşuna dizersen, üzerine benzin döker yakarsan, binayı üzerine yıkarsan, ayrım yapmadan yüzlercesini cayır cayır yakarsan elbette Kürt gençleri de öfke duyarlar. Biz geçmişte de birçok defa uyardık: “Bakın! Bu durum tehlikeye gidiyor. Öfke büyüyor. Ateşle oynuyorsunuz. Yapmayın!” dedik, sonra bu öfkeyi kimse dizginleyemez. Şimdi öyle bir noktaya geldi ki, artık biz de dizginleyemiyoruz. Bunu yapan örgüt geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaptı ve PKK’yi pasifizmle suçladılar. Kürt gençleri yeni örgütler kuruyorlar. Daha da radikal olacağa benziyorlar. Onlar öyle desinler, PKK’de halkın özgürlük mücadelesini doğru ve etkili yürütmekte kararlıdır, ama Ankara’daki durum Erdoğan ve Davutoğlu politikasının Kürt gençliğinde yarattığı öfke ve kini ortaya koyuyor. Yine de sivillere saldırmadılar. Tamamen askeri hedeflere yöneltilmiş bir saldırıydı. O ordu Kürdistan’da savaş halinde.’’

(Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 14:22
YORUM EKLE