Pervin Buldan: Erdoğan İzleme Kurulu’ndaki isimleri değiştirmek istedi

Pervin Buldan, Kandil’de yaptıkları görüşmenin detaylarını anlattı

Pervin Buldan: Erdoğan İzleme Kurulu’ndaki isimleri değiştirmek istedi

HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın hükümet ve kendileri tarafından belirlenen İzleme Kurulu’ndaki bazı üyelerin değiştirilmesini istediğini, ancak bunun kabul görmediğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, Kandil’de yaptıkları görüşmenin detaylarını Doğan Haber Ajansı’na anlattı.

Buldan, Kandil’deki görüşmede de gündeme gelen İzleme Kurulu ile ilgili konuşurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzleme Kurulu’nda yer aldığı belirtilen isimlere müdahalede bulunduğunu açıkladı.

‘İSTEDİĞİ İSİMLER LİSTEYE GİRMEYİNCE HOŞLANMADI’

“Bu isimler bir şekilde basına sızdırıldı. İsimlerin kamuoyuyla paylaşılması ile birlikte Cumhurbaşkanı’nın bir itirazı oldu. Çünkü isimler hükümet ile Cumhurbaşkanı’nın değil, bizim, Sayın Öcalan’ın ve devlet heyetinin üzerinde anlaştığı isimlerdi.

“Cumhurbaşkanı İzleme Kurulu içerisinde kendi istediği bazı isimlerin olmasını istedi ve listeye müdahale etmek istedi. Ancak bu kabul görmedi ve bir nevi kendisi listenin hazırlanmasında devre dışı kalmış oldu. Kendi istediği isimler listeye girmeyince bundan hoşlanmadı.”

‘İZLEME KURULU İMRALI’YA GİTMELİ’

Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan’a yaklaşık 1.5 aydır tecrit uygulandığını, heyetin adaya gitmesine izin verilmediğini de belirterek, bunun Kandil’de KCK yöneticileri ile yaptıkları görüşmede de gündeme geldiğini söyledi.

“Biz İzleme Kurulu’nun adaya gidip görüşmeleri başlatmasını, aynı zamanda müzakereye geçiş tarihi olarak kabul ediyoruz. Sayın Öcalan da böyle ifade ediyor. Bunun gerçekleşmesi halinde Dolmabahçe’de deklare edilen 10 madde, İzleme Kurulu şahitliğinde tartışmaya açılmış olacak. İzleme Kurulu ile adaya gitmemiz halinde KCK de silahsızlanma kongresini toplayacağını söyledi.”

HDP İmralı Heyeti üyesi ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de İzleme Heyeti’nde yer alan isimlerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan sızdırıldığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 14:20
YORUM EKLE