Pervin Buldan: En yüksek kadın temsiliyetini HDP sağlasa da özeleştiri veriyoruz

Buldan, HDP’nin kadın temsiliyeti konusunda özeleştiri vermesi gerektiğini söyledi

Pervin Buldan: En yüksek kadın temsiliyetini HDP sağlasa da özeleştiri veriyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 24 Haziran seçimleri sonrası değerlendirme için HDP Genel Merkezi’nde toplandı.

Buldan, “Faşizmin kumrusallaştığı bir dönemde ‘HDP olmazsa olmaz’ diyen başta kadın arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kadın arkadaşlarımız mitinglerde ve etkinliklerde seferber olmuştu. HDP’nin parlamentoya girmesinin kadınların eşitlik ve özgürlük anlamında büyük bir başarısı olacağının bilincindeydiler” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, katıldığı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

HDP HEYETİ ÇORLU’YA GİDECEK

Çorlu’da 24 kişinin hayatını kaybettiği ve 318 kişinin de yaralandığı tren faciasında yaşamını yitirenlere başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Pervin Buldan, olayı “cinayet” olarak tanımladı.

Buldan, “Çünkü ihaleyi iptal eden Devlet Demir Yolları ve Ulaştırma Bakanı bu olayın birebir sorumlusudur. Ağır bir ihmal ve tedbirsizlik söz konusudur. Bu olayda ihmali ve tedbirsizliği olanların kamuoyuyla paylaşılması ve cezalandırılmasını istiyoruz. Bu olayların ‘kaza’ olarak nitelendirilmesine izin vermeyeceğiz. HDP olarak Çorlu’ya ben ve Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli’nin de aralarında olduğu büyük bir heyetle gideceğiz, incelemelerde bulunacağız ve yaralı arkadaşlarımızı ziyaret edeceğiz” dedi.

‘ACILARIMIZI HAFİFLETECEK BİR CEZA TALEP EDİYORUZ’

Bugün karar duruşması görülmesi beklenen Soma Davası’na da değinen Buldan, “301 vatandaşın yaşamını yitirdiği bir gerçeklik var. Bu karar duruşmasından acılarımızı hafifletecek bir ceza çıkmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

'KADINLAR SEFERBER OLDU’

Buldan, 24 Haziran seçimleri için ise şunları söyledi:

“İlki defa Başkanlık Sistemi’nin oylanacağı bir seçim oldu. Meşru olmayan bir dönemde, OHAL koşullarında, binlere insanın tutuklu olduğu bir dönemde gerçekleşen 24 Haziran seçimlerinde HDP olarak büyük bir başarı elde ettik. HDP barajı aşan tek parti oldu. Diğer partiler ittifaklar ile girebildi bu seçimlere. HDP ise her türlü baskıya ve zorluğa rağmen parlamentoya girmeye hak kazanmıştır. Bizimle el ele yürümeye çalışan başta Kürt halkı olmak üzere tüm Türkiye halkalarına teşekkür ediyoruz. Faşizmin kumrusallaştığı bir dönemde ‘HDP olmazsa olmaz’ diyen başta kadın arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kadın arkadaşlarımız mitinglerde ve etkinliklerde seferber olmuştu. HDP’nin parlamentoya girmesinin kadınların eşitlik ve özgürlük anlamında büyük bir başarısı olacağının bilincindeydiler.”

‘BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK, ANCAK YETERLİ DEĞİL’

Cezaevinde bulunan kadın tutuklulara da teşekkürlerini ileten Buldan, “Büyük bir başarıya imza attık, ancak yeterli değildir. En yüksek kadın temsiliyetini sağlayan HDP olmuştur. Ancak eşit temsiliyeti sağlayamadığımız için bütün kadınlara özeleştirimizi veriyoruz. 67 milletvekili içinde 26 kadın milletvekili parlamentoya girdi.  Oran olarak yüzde 37 oranı yakaladık. Bu yeterli değil biliyoruz. Bu yetersizlik bize bir ders olarak önümüzdeki süreçte daha güçlü bir mücadele ve çalışma ile kadın arkadaşlarımızın tüm karar mekanizmalarında yer alacağını hedeflediğimiz temsiyilete ulaşama konusunda büyük bir çaba gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

‘YENİ DÖNEM HİÇBİR DERDE DEVA OLMAYACAK’

Buldan, sözlerin devamında ise “Bu sistemin hiçbir sorunu çözmeyeceğini, hiçbir derde deva olamayacağını defalarca belirttik.  Bu sistemden vazgeçilmesi ve derhal parlamenter sistemin esas alınmasını söylüyoruz. Bu sistem şunu göstermiştir; faşizmin koşulları devam edecektir. KHK ile 81 bin insanın ihraç edilmesi kararını reddettiğimiz ve kınadığımızı belirtmek isteriz. Bu kadar insanın haksız bir şekilde görevden alınması önümüzdeki dönemde herkese dönük bir yönelimin olacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KADIN VE ÇOCUK BAKANLIĞI ÖNERİSİ

Buldan, konuşmasında yaşanan çocuk istismarı vakaları ile birlikte gündeme getirilen idam talepleri üzerinde de durdu.

Buldan, konuya dair “Eylül, Leyla, Ufuk’un kaçırılarak ölü bulunması hükümetin ihmali ve sorumsuzluğunu göstergesidir. Çocuk ve Kadın Bakanlığı yoksa bu tür olayların önünü geçilmesi zor. Bir an önce Kadın Ve Çocuk Bakanlığı’nın kurulması, kadına yönelik cinsel istismar ve çocuklara dönük istismar olaylarının önüne geçmesinde önemli olacaktır. Bugüne kadar yaptığımız kanun tekliflerinin kabul edilmemesi AKP hükümetinin çocuklara ve kadınlara yaklaşımının göstergesidir. Sadece ‘idamla bu işi çözeriz’ anlayışını kabul etmiyoruz. İdam hem bir insanlık suçudur, hem de idamla bu sorunların önüne geçilemeyeceğini söylüyoruz. HDP olarak bu yönlü mücadelemizin bir kez daha devam edeceğini belirtmek istiyoruz” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 13:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER