Önder: Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptıktan sonra İmralı Heyeti adına açıklama yaptı

Önder: Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz

İmralı heyeti adına açıklama yapan HDP'li Sırrı Süreyya Önder, "Sayın Öcalan 'İzleme heyeti buraya geldiği gün ben silahsızlanma kongresi için tarih vereceğim' dedi. Hükümet bunu duyunca o masayı devirdi" diye konuştu. 

Koalisyon çağrısı yapan HDP Milletvekili Önder, “Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz. Sadece Meclis'e giren partilerle değil, dışarıdan da desteklenen bir koalisyon kurmalıyız. Dışarıdan destekli bir koalisyon, hükümet koalisyonundan daha önemlidir” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptıktan sonra gazetecilerin karşısına çıkan İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, seçim sonuçlarına atıfta bulunarak, 'Hükümetin milliyetçi oylar uğruna devirdiği müzakere masasını bu halk tekrar dört ayağı üzerine oturtmuştur' dedi.

İmralı'ya gitmek için Adalet Bakanlığı'na yaptıkları başvurudan sonra basın mensuplarının karşısına çıkan İmralı Heyeti üyeleri Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan, seçim sonuçlarını ve çözüm sürecini değerlendirdi.

Evrensel’in haberine göre, seçim sonuçlarına atıfta bulunan İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "Hükümetin milliyetçi oylar uğruna devirdiği müzakere masasını bu halk tekrar dört ayağı üzerine oturtmuştur" dedi. En son 5 Nisan'dan bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşemeyen İmralı Heyeti'nin görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunduğunu belirten Önder, Adalet Bakanlığı'ndan yanıt beklediklerini vurguladı.

"ANKET FİRMALARI ALGI MEKANİZMALARI GİBİ İŞLEV GÖRDÜ"

Seçim sonuçlarına ilişkin Sırrı Süreyya Önder, "Bazı önemli kamuoyu araştırma şirketleri bir algı mekanizması gibi işlev gördüler. Bazı şuursuzları, sonuçların ilk açıklanmaya başladığı anda bile bu tutumunu gösterdi. “Türkiye başkanlık dedi. Malum parti de baraj altında kaldı" diyen şuursuzlar gördük. Aynı şuursuz 1 sat sonra başka bir televizyon kanalında AKP bu halkı anlamadı diye gemiyi terk eden canlı misali suratla uzaklaşmaya başladı. Halk üzerindeki oksitlenmeyi engellemeye çalışarak yürüttük. Anket firmaları ile onların yarattığı kasti kirlilik ile uğraşarak bugünlere geldik" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE ABDULLAH ÖCALAN'IN ETKİSİ

HDP'nin seçimdeki başarısına çözüm sürecinin katkı sağladığını vurgulayan Sırrı Süreyya Önder, "Barış ve çözüm süreci sayın Öcalan'ın büyük bir demokratik irade ve kararlılık koyarak geliştirdiği bir demokratikleşme perspektifi ile bugüne geldi" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ SAYIN CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN İTİBARSIZLAŞTIRILDI"

Çözüm sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından itibarsızlaştırıldığını belirten Önder, "Bu hafızayı biz yok saymıyoruz. Bu hafızayı kimsenin sıfırlamasına da izin vermeyeceğiz. Seçimle birlikte ne yapacağını bilememe hali ile bu süreç, bizzat sayın Cumhurbaşkanı tarafından itibarsızlaştırıldı. Kurulmuş olan bu masa devrildi fakat Türkiye halkları bu seçim sonuçları ile o masayı tekrar dört ayağının üzerine oturttu. Artık neler olabileceğini ortak siyasi iradeler belirleyecektir. Meclis'teki bütün siyasi partiler başta olmak üzere temsil hakkı bulamayan barajdan dolayı diğer siyasi partilerin toplamıdır" açıklamasına yer verdi.

"NE YAPILDIYSA BİR DEVLET POLİTİKASINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ"

Çözüm sürecinde barış dilinin önemine vurgu yapan Önder, "Gelinen nokta bir hükümet politikası mıydı? Tek başına böyle bir değerlendirme süreci haksızlık olur. Bununla ilgili bir yasa çıkarıldı. Bu iş bir ülke ve devlet politikasına dönüştürüldü. Çözüm çerçeve yasasının içi süratle doldurulacaktır. Halen de oldurulmalıdır. Milli güvenlikten tutun devletin ilgili bütün kurumlarında bu konu enine boyuna tartışıldı. Ne yapıldıysa bir devlet politikasına dönüştürüldü. Ya da dönüştürüleceğinin güvenceleri oluşturuldu. Önümüzde bir koalisyon ve hükümeti oluşturma süreci var. Buradan çıkacak kombinasyon her ne olursa olsun sürece, özgürlüklere, adalete, barışa düşmanlık üzerinden tesis edilemez. Herkesin bu dili bırakması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"DÜŞMANLIK DİLİ ALLAH KORUSUN YENİDEN BİR SAVAŞ VE KAOTİK ORTAM DEMEKTİR"

Önder, "Bu sürece dönük düşmanlık dilinin doğuracağı doğal sonuç Allah korusun yeniden bir savaş ve kaotik ortam demektir. Bunun olmamasının tek güvencesi bizlerin Melis'te yetkin bir şekilde gerçekleşmiş olan temsiliyetidir. Kim hangi boyutta saçmalarsa saçmalasın bu parti artık bu ülkede barışın da teminatıdır. Bu savaş çığırtkanlarını ciddiye almasına gerek yoktur. Halk bunlara sandıkta gereken cevabı verdi" dedi.

"BİZ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇTIK, UMUDUN ADI OLDUK"

Önder, "Bugün Meclis'te salınabilmelerini bizim barajı geçmemize dönük yoğun çalışmaya borçlular. Barajı aşmamış olsaydık, bugün muhtemelen hepsi kendi odlarından da dışarıya çıkamamışlardı. Yeniden mutlak otorite bir AKP iktidarının esiri olmuş durumdalardı. Biz Türkiye'nin önünü açtık. Ümidin adı olduk. Derin bir oh çekme fırsatı verdik. Ak Partililer de dahil kendi politikalarından o kadar huzursuzlardı ki mutlak iktidara dönük hırstan en fazla rahatsız olanlar Ak Parti'nin içindeki, belli bir masumiyeti temsil eden insanlardı" diye konuştu.

"SÜREÇ YAKLAŞIK 2 AYDIR DONDURULMUŞ DURUMDA"

Çözüm sürecinin 2 aydır dondurulmuş olduğunu söyleyen Önder, "Toplantıyı yapmamızın hayati gerekçesi, süreç yaklaşık 2 aydır dondurulmuş durumda ve bir ilan edilmemiş bir İmralı tecriti yürürlüğe konmuş durumda. Bunun sürecin ciddiyeti ile uzaktan yakından yan yana gelebilecek bir davranış olduğu düşüncesinde değiliz. Bir an önce hükümetin kendi emeğine bile saygı göstermeyerek devrilmesine sessiz kaldığı bu masa hazır halk tarafından tekrara dört ayağının üzerine oturtulmuşken süratle süreç kaldığı yerden kendisini yenilerek daha da güçlendirerek hayat geçirilmelidir. Dolmabahçe deklarasyonu ile dile getirilen demokratikleşme normlarının dışında bir tek cümle yoktur. Eşit yurttaşlık, özgür ülke gibi bir diz can alıcı nokta Dolmabahçe'de çerçevelendi. Bu seçimin kazanının Dolmabahçe deklarasyonudur aslında" ifadelerine yer verdi.

"BARIŞ KONUSUNDA TOPYEKÛN BİR ULUSAL KOALİSYON GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ"

Önder, "Barış konusunda topyekûn bir ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz. Bu kurulacak olan hükümet koalisyonundan daha hayati olacaktır. Böyle yapılması halinde çok kısa bir sürede savaş olgusunun bu ülkenin gündeminden çıkarabileceğimiz gerçeğini hatırlatmayı tarihi bir borç biliyoruz. Bu sorumluluğumuzun bir gereği olarak Adalet Bakanlığı'na müracaatımızı yaptık. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nı bilgilendirdik. Sürecin bugüne kadar nasıl yürüdüyse aynı şekilde kimsenin hoyratlığına, iktidar tutkusuna kurban edilmeden bırakıldığı yerden büyük bir ciddiyet ile ele alınmasını istiyoruz" diye konuştu. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2015, 13:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER