OHAL kanun teklifinde Demirtaş düzenlemesi

Mevcut düzenlemede 30 gündü, bu sunulan teklifle 90 güne çıkarılıyor

OHAL kanun teklifinde Demirtaş düzenlemesi

OHAL’in son bulmasına 2 gün kala AKP’nin getirdiği 25 maddelik kanun teklifi ile valilere yeni yetkiler tanınacak, ihraçlar devam edecek.

Gözaltı süreleri 12 günü bulurken toplantı ve gösteri yürüyüşlerine de kısıtlamalar gelecek.

Meclis Adalet Komisyonu’nda bu hafta görüşülerek hızla Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi beklenen yasa teklifinde dikkat çeken düzenlemelerden biri de Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre yapılan tutukluluk incelemesi oldu.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, gözaltı süresini de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suçlar ve örgütlü suçlar açısından 12 güne kadar çıkaran maddede tutukluluğa itiraz ve tahliye talepleriyle ilgili de yeni düzenleme yapıldı.

DURUŞMALI TUTUKLULUK İNCELEMESİ 30 GÜNDEN 90 GÜNE ÇIKIYOR

Buna göre tahliye talepleri en geç 30’ar günlük sürelerle tutukluluğun incelenmesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanabilecek.

Yapılan tutukluluğun incelenmesi en geç, 30’ar günlük sürelerle dosya üzerinden, 90’ar günlük sürelerle kişi veya müdafii dinlenilmek suretiyle resen yapılacak.

Mevcut düzenlemede 30 gündü. Bu sunulan teklifle 90 güne çıkarılıyor.

DEMİRTAŞ TAZMİNAT KAZANMIŞTI

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, azami 30 günlük aralıklarla tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle dava açmış, dava sonunda 10 bin lira manevi tazminat kazandı.

İnceleme süresini 90 güne çıkaran maddenin bu davanın ardından yapılması dikkat çekti.

Kaynak:Duvar

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 19:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER