ÖDP ve HDP Eş Genel Başkanları seçimlerde ittifakı görüştü

HDP Genel Merkezi’nde yaklaşan seçimler konuşuldu

ÖDP ve HDP Eş Genel Başkanları seçimlerde ittifakı görüştü

ÖDP Eş Genel başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya dün HDP Genel Merkezi’nde HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la görüştü. Toplantıya Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

Cumhuriyet'ten Türey Köse'nin haberine göre Demirtaş, “AKP’yi geriletmek HDP’nin barajı aşmasına bağlı. Bunun yolu da CHP’nin alacağı oydan çok, bizim alacağımız oylardır. Seçimlerde ittifak yapalım” önerisini iletti.

Taş ise, “Birleşik Haziran Hareketi (BHH) içinde seçim siyasetiyle ilgili bir çerçeve metni tartışıyoruz. 28 Şubat ve 1 Mart günü BHH Yürütme Kurulu toplanacak, arkasından tavır açıklanacak. Biz de ÖDP olarak kendi pozisyonumuzu ona göre açıklayacağız. HDP ile çeşitli düzeylerde dayanışma içindeyiz” dedi.

Görüşmede ÖDP’lilerin “CHP kapısını neden erken kapattınız?” sorusunu da yönelttiği kaydedildi. HDP’liler tarafından bu soruya, “Biz kapatmadık. 30 Mart seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bizi sürekli beklettiler. Kılıçdaroğlu ‘HDP, AKP ile anlaştı, onun için parti olarak seçime giriyor’ diyor. Artık CHP ile zaman kaybetmek istemiyoruz. Olmayacağını son iki seçimdir gördük” karşılığı verildiği öğrenildi.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada görüşmeye değinerek; ‘Sabah HDP ile görüştük, Her şey bir yana… Seviyoruz arkadaşları’ ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 13:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER