Öcalan: Konumum stratejik olmalı!

BDP heyeti açıklama yaptı…

Öcalan: Konumum stratejik olmalı!

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeyi tamamlayarak İmralı Adası'ndan ayrıldı. Heyet, görüşme ve Öcalan'ın mesajı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Abdullah Öcalan, konumunun araçsal olmaktan çıkarılıp stratejik hale getirilmesinin sorunlara çözüm noktasında katkısını arttıracağını, sürecin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için bunun gerekli olduğunu düşündüğünü belirtti.

BDP’DEN AÇIKLAMA

Bugünkü görüşme sonrası BDP’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Bugün İmralı’da heyetimiz ve Sayın Öcalan arasında 4 saat süren 9. toplantı gerçekleşmiştir.

Kendisinin basına ve kamuoyuna sevgi ve selamlarını iletiyoruz. Bu toplantıya dair kamuoyuyla paylaşılmasını istediği mesaj şu şekildedir:

Devlet heyetiyle yaptığımız toplantı ve görüşmeler sürmektedir. Bizim açımızdan süreç bu yönüyle devam etmektedir. Bu aşamaya kadar benim konumuma araçsal bir değer biçilmesini anlamlandırdım, ancak bundan sonra benim konumumun araçsal olmaktan çıkıp stratejik bir konuma evrilmesi gerekmektedir.

Türkiye’nin iç sorunlarına da, bölgede Suriye başta olmak üzere yaşanan sorunlara da çözüm noktasında katkı sunabilmem için konumumun stratejik olarak ele alınması zorunludur.

Hükümetin de demokratikleşme konusunda katılımcı bir yöntemle hazırlanacak demokratikleşme paketleriyle pratik adımlar atması, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için gereklidir diye düşünüyorum.

Bana ulaşan selamlara karşılık herkese ve özellikle de cezaevlerinde bulunan bütün arkadaşlarıma sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Kamuoyuna saygılarımı sunuyorum."

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2013, 17:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER