"Nuriye ve Semih'in ölmesine seyirci kalmak bir insanlık suçudur"

Tutuklu Gülmen ve Özakça 133 gündür açlık grevinde

"Nuriye ve Semih'in ölmesine seyirci kalmak bir insanlık suçudur"

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, açlık grevi eylemleri 133’üncü güne giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna dikkat çekmek için Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Tüm, basın toplantısını Gülmen ve Özakça'nın fotoğrafının yer aldığı tişört giyerek, yaptı.

Gülmen ve Özakça'nın 133 gündür açlık grevinde olduğunu anımsatan Tüm, bu kişilerin açlık grevinde artık çok kritik bir eşiğe geldiklerini belirtti.

Tüm, "Nuriye ve Semih'in amacı ölmek değil. Onlar sadece özgürlüklerini ve işlerini geri istiyorlar. Bu işin siyaseti olmaz. Ölümlerden kazanç olmaz. İnsanların göz göre ölmesine seyirci kalmak bir insanlık suçudur. Nuriye ve Semih'in, adaletsizliğe karşı direnişine sessiz kalmamalıyız. Buradan Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, Adalet Bakanı'na ve diğer yetkililerin vicdanlarına ve sağduyularına sesleniyorum. Nuriye ve Semih hayatlarını kaybetmeden bu açlık grevinin sonlandırılması için acilen gereğini yapın. Bize onların ne fotoğrafları, ne de gülüşleri miras kalmasın" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan  KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın ‘işimi geri istiyorum’ talebiyle başlattıkları açlık grevi 133’üncü gününde devam ediyor.

Tutuklu Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu endişe verici boyuta ulaştı.

OHAL’İN UZATILMASI

Olağanüstü Hal'in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına da tepki gösteren Tüm, Türkiye'nin 20 Temmuz'dan beri olağanüstü halin artık olağan hale getirildiği bir ülke durumuna taşındığını ve 80 milyonun kaderinin OHAL ile belirlenmek istendiğini savundu.

BURHAN KUZU’NUN ‘KILIÇDAROĞLU- GÜLEN’ MONTAJLI FOTOĞRAF PAYLAŞIMI

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun Fethullah Gülen ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu yan yana gösteren montajlı Twitter paylaşımının sorulması üzerine "Bu bir sahtekarlık" ifadesini kullandı.

Tüm, "FETÖ'yle kimlerin iş birliği yaptığını, kimlerin kol kola girdiğini, hangi bakanların, milletvekillerinin ABD'ye gidip 'FETÖ'nün elini öptüğünü, kimlerin ticaret yaptığını, siyaseten kimlerin ortaklaşa iş yaptıklarını dünya biliyor. Bizler de biliyoruz. Bu çamur bize bulaşmaz" dedi.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 10:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER