Nüfusa göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısı belirlendi: Dersim arttı, Bayburt azaldı

Dersim ve Mersin'in milletvekili sayısı arttı, İstanbul'un azaldı.

Nüfusa göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısı belirlendi: Dersim arttı, Bayburt azaldı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul'un milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Dersim'in ise milletvekili sayısı arttı.

Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi.

Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Dersim ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Dersim'in milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, Bursa gibi illerin milletvekili sayısında ise değişim olmadı.

Açıklanan 2020 nüfus bilgilerine göre il il çıkartılabilen milletvekili sayısı şöyle

İstanbul 97
Ankara 36
İzmir 28
Bursa 20
Antalya 17
Adana 15
Konya 15.

YSK, Resmi Gazete'de yayımlanan Karar'ın, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınan verilere dayanarak alındığını belirtti. Ayrıca, buna göre Ankara 3, Bursa 2, İstanbul 3 ve İzmir 2 seçim çevresine bölündü.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 12:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER