"Muhalifleri cezaevine atan Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesini istemiyorum"

Erdoğan, Hamburg'ta yapılacak G20 zirvesi nedeniyle Almanya'ya gidecek

"Muhalifleri cezaevine atan Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesini istemiyorum"

Hamburg'da 7-8 Temmuz'daki G20 Zirvesi öncesi, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz,"Türkiye'de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesini istemiyorum" dedi. Alman basını ayrıca bu konuda Türkiye'den yapılan başvuruların kısmen reddedildiğini duyurdu.

SPD'nin başbakan adayı Martin Schulz, Bild gazetesine yaptığı açıklamada 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg'ta yapılacak G20 zirvesi vesilesiyle Almanya'ya gelecek olan Erdoğan'ın etkinlik düzenlemesine karşı çıktı.
Alman basınında Erdoğan'ın Almanya'daki Türklere hitaben konuşma yapmasının planlandığı bildirilmişti.

Schulz, "Kendi ülkelerinde değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı politikacılar Almanya'da provoke edici konuşmalar yapacakları etkinlikler düzenleyemez. Türkiye'de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesini istemiyorum" dedi.

Türk siyasetçilerin nisan ayındaki Anayasa referandumu öncesinde Almanya'da düzenlemek istediği etkinliklerin bazıları iptal edilmiş, salon işletmelerinin ya da ilgili belediyelerin salonların gerekli koşullara sahip olmadığı gerekçesiyle etkinlikleri iptal etmesi sert bir dille eleştirmişti.

'SOMUT BİR ÇİZGİ BELİRLENMESİNE İHTİYAÇ VAR'

Schulz, AK Parti'li politikacıların referandum öncesindeki etkinliklerinin iptal edilmesini de hatırlatarak "Burada önemli olan salonların yangın koruma önlemleri ya da park yerlerinin sayısı değil. Burada önemli olan Erdoğan'ın iç politik sorunları Almanya'ya taşımaması. Alman hükümeti, kentleri bu konuda zor durumda bırakamaz. Bence somut bir çizgi belirlenmesine ihtiyaç var" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak 'Türkiye'den resmi bir istekte bulunulmadığını' açıkladı. Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği de Erdoğan'ın Almanya'da toplantı yapmak istediğine dair bilgilerinin olmadığını duyurdu.

Ancak Alman basınında Erdoğan'ın konuşma yapabilmesi için etkinlik düzenlenebilecek salonlara başvurulduğu ve salonlardan olumsuz yanıtlar verildiği haberlerine yer verildi.

Dortmund ve Oberhausen kentlerindeki salonlardan verilen olumsuz yanıtlardan sonra Köln ve Düsseldorf kentlerinden de benzer yanıtlar verildiği ifade edildi. (Kaynak: DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER