Merkel'den Ermeni Soykırımı kararına ilişkin ilk açıklama

Merkel, Alman Federal Meclisi’nin Ermeni Soykırımı kararına ilişkin açıklamalarda bulundu

Merkel'den Ermeni Soykırımı kararına ilişkin ilk açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'in (Bundestag) 1915 Ermeni Soykırımı’nı tanıyan karara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel, "Almanya ile Türkiye'yi birbirine bağlayan birçok şey var. Herhangi bir konuda farklı görüşlerde de olsak ilişkilerimizin, dostane ve stratejik ilişkilerimizin yelpazesi çok geniş. Savunma konularından diğer birçok konuya kadar" dedi.

Merkel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile başbakanlıkta yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk asıllı insanın da önemli ortak konulardan biri olduğunu dile getiren Merkel, "Bu nedenle ben ve tüm Alman hükümeti de 101 yıl önce yaşanan olaylar sebebi ile Türkiye ile Ermenistan arasındaki diyaloğu teşvik etmek ve bu ülkelerin olayları birlikte değerlendirmesi için her türlü çabayı harcamak istiyoruz.

“Diğer yandan Alman-Türk ilişkilerini tüm yelpazesi ile korumak ve Almanya'da yaşayan Türk asıllı insanlara da ülkemizin bir parçası olduklarını ve böyle de kalacaklarını söylemek istiyoruz. Ayrıca, bazı tartışmalı konular hakkında konuşulmasının da demokratik kültürün bir parçası olduğunu da söylemek istiyoruz"  ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Suriye'deki ve diğer komşu ülkelerdeki çatışmalardan en fazla etkilenen NATO üyesinin Türkiye olduğunu belirterek, "Türkiye'de yaklaşık 3 milyon sığınmacı bulunuyor. Bunlar doğrudan krizden etkilenen insanlar. Bir dizi terör saldırısı da yaşadılar. Suriye'den sivillere yönelik topçu atışlarına maruz kaldılar. Türkiye'nin büyük bir baskı altında olduğunu söylemek mümkün. Türkiye, IŞİD'e karşı ortak mücadelemizde de kilit rol oynuyor. Misyonumuz için oradaki hava üslerini ve bazı tesisleri de kullanıyoruz. NATO müttefikleri sadece Irak değil, Suriye'de de IŞİD'e karşı mücadele ediyor" dedi.

Federal Meclis'te kabul edilen karar tasarısına da değinen Stoltenberg, "Türkiye bir NATO üyesi, Ermenistan da NATO'nun takdir ettiği bir ortak. Parlamentoda alınan karar, NATO'nun herhangi bir şekilde müdahil olduğu bir husus değildir. Umarım en kısa zamanda Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinde normalleşme sağlanır. Bizler de ülkeler arasındaki gerginliği azaltmak için her türlü çabayı harcamamız lazım" diye konuştu.

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 17:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER