Meral Akşener: Bahçeli 'hayır' çıkacağını gördü

Meral Akşener 'hayır' kampanyasında Diyarbakır'a geldi. Akşener, Bahçeli'nin başlattığı 'eyalet sistemi' tartışmasını Diyarbakır'da değerlendirdi

Meral Akşener: Bahçeli 'hayır' çıkacağını gördü

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener Diyarbakır’a geldi.

Tarihi Hasan Paşa hanında vatandaşla çay içerek sohbet eden Akşener, ‘Eyalet sistemi’ tartışmalarıyla ilgili MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin çıkışını değerlendirdi, “Bahçeli 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördü şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor” dedi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Akşener sözlerini şöyle sürdürdü, “Cumhurbaşkanının üç danışmanı eyaletten bahsetti. 16’ncı madde 18 maddenin 16’sı ve anayasanın da 123’ncü maddesi esasında bu kamu tüzel kişiliği kurma yetkisinin sadece mecliste olan bu yetkinin Cumhurbaşkanıyla paylaşıldığı onun da böyle bir hakkının olduğu bir madde bu. Şimdi bunu yaparken fark etmeyeceksiniz, beraber o komisyonda yer alacaksınız sonra da üç danışman böyle bir söz söyleyince diyeceksiniz ki:

Yani ülkücüler ne diyecek. Ülkücüler 18 maddeye başından beri ‘hayır’ diyor. Benim buradaki görüşüm şu: Sayın Bahçeli 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördü. Şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor. O gece saat 23.00 sıralarında yapacağı konuşmanın ana hatlarını, ipuçlarını koydu. Dönüp diyecek ki, ‘sizin danışmanlarınız olmasaydı bu sonuç böyle çıkmazdı’. Nitekim 2010 referandumunda da, o meşhur anayasa referandumunda da o zaman ‘Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarına ayrı sandık koysaydınız’ demişti. Aynı yol, yani suçlu tespit etme hareketidir bu. Ama 16 Nisan’da 12 puanlık Milliyetçi Hareket Partisi’nin 10 puanı hayır dediği için şimdi bunun üzerini örtmek üzere bir söylem, bir davranış olarak değerlendiriyorum.” Akşener kendisini dinleyen bir seçmenin, ‘Kendisi de itiraf etti başkanım zaten’ demesi üzerine ise, ‘Aynen öyle’ diye cevap verdi.


 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 10:49

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER