Mahkeme, Demirtaş dosyasını yine iade etti

Avukat Karaman: Demirtaş 2 aydan fazla süredir bir mahkemenin tutukluluk kararı olmadan cezaevinde tutuluyor

Mahkeme, Demirtaş dosyasını yine iade etti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a açılan Kobani protestoları davasının, Yasin Börü davasıyla birleştirilmesi talebi yine kabul görmedi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Yasin Börü dosyasının Demirtaş davası ile birleştirilemeyeceğini belirterek dosyayı iade etti. Demirtaş’ın avukatı ise HDP Eş Genel Başkanı’nı yargılayacak mahkemenin bulunamadığına dikkat çekerek, “Yani Sayın Demirtaş 2 aydan fazla süredir bir mahkemenin tutukluluk kararı olmadan cezaevinde tutuluyor” dedi.

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, 6-8 Ekim 2014 Kobani protestoları sürecinde yaşanan olaylar nedeniyle açılan davanın, Yasin Börü dosyası ile birleştirilmesi talebi yine askıda kaldı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gönderilen Demirtaş hakkındaki dosyayı ‘usüle uygun tamamlanmadığı’ gerekçesiyle iade etti.

Mahkeme, Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin dosyanın Demirtaş davası ile birleştirilemeyeceğini belirterek, gerekçesini Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderdi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, uyuşmazlık başvurusunun ‘usulen tamamlanmadığını’ bildirerek dosyayı ilgili mahkemeye iade etti.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise Demirtaş’ı yargılayacak mahkemenin halen bulunamadığını ve dosyanın mahkemeler arasında gidip geldiğini söyledi.

Demirtaş’ın tutukluluk kararı olmadan cezaevinde tutulduğuna dikkat çeken avukat Karaman, şunları ifade etti:

Müvekilimi yargılayacak mahkeme ortada olmadığı için duruşma günü verilemiyor. Müvekkilimin 2 aydan fazla süredir dosyası üzerinde tutukluluk incelemesi yapılamıyor. Yani Sayın Demirtaş 2 aydan fazla süredir bir mahkemenin tutukluluk kararı olmadan cezaevinde tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER