Mahçupyan da Erdoğan gibi Demirtaş'ı hedef aldı: 'Oynak bir sahne sanatçısı kıvamına geldi'

Etyen Mahçupyan Akşam'daki yazısında ayrıca, AKP-CHP koalisyonuna da işaret etti

Mahçupyan da Erdoğan gibi Demirtaş'ı hedef aldı: 'Oynak bir sahne sanatçısı kıvamına geldi'

Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, "HDP'nin 'akıllı' siyaseti" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Mahçupyan yazısında HDP Eş Genel Bakşanı Selahattin Demirtaş'ı hedef aldığı yazısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "pop-star" benzetmesini benzer  bir nitelendirmeyde bulunarak, "Batıdan oy almaya muhtaç kalınması, Demirtaş'ı neredeyse oynak bir sahne sanatçısı kıvamına getirdi," dedi.

Mahçupyan ilgili yazısında şu ifadelere yer verdi:

" [...]Aynı sürecin diğer ortağı HDP'nin önünde ise iki farklı seçim stratejisi bulunmaktaydı. Çözüm sürecini sahiplenmek, ya da AKP karşıtı koalisyonun parçası olmak… HDP ikinciyi tercih etti ve barajı böyle geçeceğini düşündü. Bu tercihin uzantısı olarak bugün Bölgedeki oy ancak silah eşliğinde ve doğrudan tehditlere dayanan baskılarla artırılabiliyor. Batıdan oy almaya muhtaç kalınması ise Demirtaş'ı neredeyse oynak bir sahne sanatçısı kıvamına getirdi."

"Diğer taraftan HDP söyleminin ilginç bir sonucu var. HDP açıkça AKP'ye karşı olduğunu, Erdoğan'ı başkan yapmayacağını söylüyor. Ancak bunun çözüm sürecini nasıl etkileyeceği hakkında hiçbir değerlendirme yapmıyor. Eğer HDP barajı geçer ve örneğin AKP de Meclis çoğunluğunu elde edemez ise acaba karşımıza nasıl bir siyasi gündem çıkar? Üç partinin koalisyonu saçma bir hayalden ibaret. Şu seçim süreci bile hangi koalisyonun gerçekçi ve 'tabii' olduğunu ortaya koyuyor. Bu bir AKP/MHP koalisyonu olacaktır."

"HDP'nin stratejisi tam da bu… Barajı geçmek, AKP'yi olabildiğince aşağı çekmek ve bu arada da AKP ile işbirliğini reddetmek. Bu çizginin maliyetinin çözüm sürecinden feragat olduğunu da gizleyerek... Bakalım Kürtler bu 'akıllı' siyaseti ne kadar ikna edici bulacak..."

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 16:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
bulent gvr
bulent gvr - 5 yıl Önce

Oynak selahattin mi yoksa halkından bir buçuk milyon jenosite uğratan soykırımdan geçiren sisteme yalakalık yapmak icin güç kimdeyse onun tasını yalayan iyi çocuk rolű oynamak icin haddinden çok büyüknlaflar eden etyen (et yiyen) mahçupyan mı

vatandaş
vatandaş - 5 yıl Önce

Yandaş .....

SIRADAKİ HABER