Kurtulmuş: Sınırdaki askeri önlemler savaş ilanı değil, tehlikeye hazırlık

TSK’nın Afrin’e yönelik top atışları gerçekleştirmişti

Kurtulmuş: Sınırdaki askeri önlemler savaş ilanı değil, tehlikeye hazırlık

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye sınırındaki askeri hazırlığa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinden gelebilecek tehlikelere karşı hazırlık yaptığını savunan Kurtulmuş,  hazırlıkların savaş ilanı olmadığını savundu.

Reuters'a demeç veren Kurtulmuş, Türkiye'nin Afrin'den füze atanlara sessiz kalmayacağını savunarak,"Afrin'den füze atanlara sessiz kalamayız. Sınırdaki askeri önlemler savaş ilanı değil. Gelecek tehlikeye karşı hazırlık yapıyoruz" dedi.

ABD'nin YPG'ye silah yardımına da değinen Kurtulmuş, Orta Doğu'da daha önce silahlandırılan bir grubun bu silahlarını iade ettiğinin görülmediğini söyledi.

Öte yandan, Reuters haber ajansına konuşan YPG komutanlarından Sipan Hemo, Türkiye’nin savaş hazırlığı yaptığını öne sürdü.

Hemo, "Türklerin hazırlığı savaş ilanı seviyesine ulaştı ve önümüzdeki günlerde gerçekten çatışmalar yaşanmasına neden olabilir. Bu potansiyel saldırı ihtimaline kayıtsız kalmayacağız" dedi.

NE OLMUŞTU?

Nisan ayında Afrin sınırının karşısına askeri yığınağı yoğunlaştıran, 27 Haziran’da bölgeyi top atışlarıyla hedef alan Türkiye, son olarak dün gece yine Demokratik Birlik Partisi (PYD) denetimindeki bölgeleri ateş altına almıştı.

Afrin’i hedef alan TSK güçlerine YPG de karşılık vermişti.

Türkiye’nin son saldırısında dört sivil yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 14:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
fermandarov
fermandarov - 3 yıl Önce

rusyadan(afrinde istihbarat görevlisi rus askerlerden) gelecek konumları bekliyorlar...
bütün konumlar rusyadan geldikten sonra ağır bombardımanlar yapılacak ve afrinde çok sayıda savaşçı ölecektir...
türkiye afrine birçok askerle girecektir şuan büyük bir güç toplamaya çalışılıyor..
biliyorum bağzıları çıkıp açıklamalarda bulunacaktır : yok rusya hava sahası rusyanın elinde kimse bombardıman yapamaz gibi türden açıklamar gelecektir askeri komutanlardan bunu unutmayın daha öncede bu açıklamalar yapılmıştı ve savaşçıları koalisyon uçuşları adına uçan uçaklarla vurmuşlardı ...
kim bu tür bir açıklama yapıyorsa savaşçıların vurulması için en büyük planın içindedir kendisi....
ayrıca ben trol filan değilim!

fermandarov
fermandarov - 3 yıl Önce

rus askerlerini üslerden çekin bakın çok tehlikeli olacak ...
türkiyeyi oyuna getirecekler ...
şuan türkiyeye suriyede savaşma sözü veriiyor türkiyenin yaptığı askeri güç hazırlığı türkiyenin zararına olacaktır çünkü en iyi ekip ve personellerini toplatıyorlar..
afrinden girip suriyede büyük bir güç olmayı hedefleyen bir harekat söz konusu ..
rusya türkiyeyi suriyenin içine doğru çekecek ve bu bir iki yıl sürecek ben bunu anlatıyorum ama bağzıları önemsemiyor bakınız arkadaşlar rusya bir kaç yıl sonra suriyedeki güçlerini çekip kendi derdine düşmek zorunda kalacaktı ve iran da ayrılacaktır suriyeden türkiye geri adım atmıyorum duygularına kapılabilir ...
ve karadenizdeki gücünü darbeleyebilirler ...
türkiyenin şuan polonya ile anlaşması lazım (isterse denesin abd izin vermeyecektir.) japonya türkiye almanya ve polonya bu dörtlü anlaşması gerekecektir...
rus istihabartı afrin bölgesinde yayılırsa konum bildirimleri tamamlanırsa savaş başlayacaktır ve bir gecede afrin bombalanacaktır.

Mudur
Mudur - 3 yıl Önce

Afrine girer se artik cikmayacak duruma duser cunku rus biyandan Abd biryandan iran biyan dan izin vermez ler cikmasina kurt turk kardestir

SIRADAKİ HABER