Kürkçü: Gezi ve Kobani protestoları 'diktatörlüğe meydan okuyuş'

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, HDK Genel Kurulu’nda konuştu…

Kürkçü: Gezi ve Kobani protestoları 'diktatörlüğe meydan okuyuş'

Ankara'da Kocatepe Kültür Merkezi'nde toplanan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) genel kurulunda konuşan HDK eş-sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Gezi protestoları ve Kobani'de IŞİD'e karşı direnişi 'diktatörlüğe meydan okuyuş' olarak niteledi.

İki gün sürecek genel kurulda katılımcılar, salona asılan 15 ayrı dilde "merhaba" yazılarıyla karşılandı.

"HDK ile Barışa, Özgürlüğe, Yeni Yaşama Yolculuk" sloganıyla toplanan genel kurul salonuna "Kobanê direnişini selamlıyoruz", "Çözüm ve Barış İçin Demokrasi ve Eşitlik", "Yaşasın Kadın Mücadelesi ve Kadın Dayanışması", "Roboski'den Reyhanlı'ya unutursak kalbimiz kurusun", "Ermeni ve Süryani Soykırımı tanınsın" yazılı Kürtçe ve Türkçe afişler asıldı.

"İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler, Kobanê direnişinde can verenler ve devrim şehitleri" için saygı duruşuyla başlayan Genel Kurul'da divan başkanlığına eski Halkların Demokratik Partisi Genel Başkanı Yavuz Önen seçildi.

‘HAYATTA NE VARSA HDK’NİN YOLU ORDAN GEÇER’

HDK Eş sözcüsü ve HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de HDK'nin eksikliklerine rağmen geçen 3 yılda önemli işler yaptığını vurguladı.

HDK ve HDP arasındaki ilişkinin daha belirgin bir şekilde tanımlanması gerektiğini belirten Kürkçü, "HDK ile HDP arasında bir örtüşme hem de bir tanım ayrılığı var. Bu kongreyle tanım daha belirgin olarak ortaya çıkacaktır. HDK hayatta ne varsa yolu oradan geçer. O nedenle hayatta her alanda kazanması gerekir ve işi daha ağırdır. Arkamızda bıraktığımız süreci bütün eksiğiyle tamamlayabildiğimizi düşünüyorum. Yapacaklarımız yaptık, yapmadıklarımızı da önümüze koyuyoruz" diye konuştu.

Gezi Parkı olayları ve Kobani ile dayanışma eylemlerini "diktatörlüğe meydan okuyuş" diye tanımlayan Kürkçü, "Türkiye toplumu kıpır kıpırdır, ayaktadır. HDK'nin hem sözcüsü olmasını, hem de ona söz kaynağı olmayı beklemektedir. O nedenle HDK'nin bu büyük toplumsal hareketliliği kucaklamak için bir tek saniye kaybetmeksizin, bütün bileşenlerimiz oldukları her yerde kendi zeminin kurarak harekete geçmesi gerekir" ifadesini kullandı.

TUNCEL: ‘TEK ALTERNATİF HDP’      

Kürkçü'den sonra kürsüye gelen ve delegelere seslenen HDK Eş Sözcüsü ve HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel de, "Biz AKP faşizmine, sömürüye, inkâra, ölüme karşı direnişin temsilcisiyiz. Türkiye ölümleri ülkesi oldu. Bu ülkeyi yaşam ülkesi haline getirmek bizim görevimiz. Bunu AKP de, CHP de yapamaz" dedi.

Erdoğan'ın 'Ak Saray'a girerek halktan uzaklaştığını, bunu halkın da göreceğini" söyleyen Tuncel, "AKP'nin tek alternatifi HDK ve onun zemininde büyüyen HDP'dir. Yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bunu gördük. Önümüzdeki genel seçimde de göreceğiz. Bu nedenle HDP'ye saldırıyorlar. Ama korkunun ecele faydası yok" değerlendirmesi yaptı.

Kobane Halk Meclisi Eş Başkanı Ayşe Efendi de konuk olarak katıldığı HDK Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

Genel Kurul'a katılanlarca ayakta alkışlanan Efendi, Erdoğan ve IŞİD'e "Kürt halkının sabrı kalmamıştır. Elinizi Kürtlerin kanından çekin" diye seslendi. Efendi, Kobanê direnişinin başarıya ulaşacağını ifade etti.

2011 genel seçimlerinin hemen ardından kurulan HDK, 5. Genel Kurulu'nda geçen üç yıl değerlendirilirken, HDK eşsözcüleri ve genel merkez yöneticilerinin seçiminin ise genel kurulun ikinci günü yapılması planlanıyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 19:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER