Kulis: Siyasi partilerin terörle ilişkili iddiaları mahkeme tarafından ispatlanırsa Hazine yardımı kesilecek

Siyasi Partiler ve Seçim Yasa Taslağı’nda sona gelindi; iktidar, Hazine yardımı için iki kriter getirdi.

Kulis: Siyasi partilerin terörle ilişkili iddiaları mahkeme tarafından ispatlanırsa Hazine yardımı kesilecek

AKP'nin bir süredir üzerinde çalıştığı, Siyasi Partiler ve Seçim Yasa Taslağı’nda sona gelindi. Cumhur ittifakı ortağı MHP ile değerlendirildikten sonra kamuoyuna açıklanması planlanan çalışmada, önemli düzenlemeler yapıldı. Bunlardan biri, partilere Hazine yardımı. Hazine yardımından yararlanmak için seçimde en az yüzde 7 oy alma şartı getirildi. Bu da küçük partilere Hazine yardımı verilmemesi anlamına gelecek. Bir diğer düzenleme de partilerin terörle ilişkilerine ilişkin iddialar mahkeme tarafından ispatlanması halinde Hazine yardımının kesilmesi.

KAPATMA DAVASI YERİNE HAZİNE YARDIM DAVASI 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, anayasaya aykırı olma sorunu nedeniyle 'terörle ilişkin' durumuna ara formül geliştirildi. Siyasi Partiler Yasası’nda, “terörle bağı olan ve suça dahil olan parti tüzel kişiliklerinin Hazine yardımının kesilmesi için dava açılabilmesine” olanak yaratılacak. Böylece dava sonucuna bağlı olarak, Hazine yardımı kesilebilecek.

Mevcut uygulamada Hazine yardımının kesilmesi, partinin kapatılma davasının sonucundaki seçeneklerden biri. Böylece sadece kapatma davası değil, Hazine yardımının kesilmesi davası açılmasına da olanak sağlanmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 17:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
ilk kimden başlamalı
ilk kimden başlamalı - 2 ay Önce

hdp ye gelinceye kadar başta akp ye yapılan hazine yardımı kesilmeli daha düne kadar fetö pyd ile kolkola idiler ve hala en üst koltuklarda oturanlar bizzat onlar ile temas halinde idiler.sonra mhp ye yapılan hazine yardımı kesilmeli nerde mafya uyuşturucu kadın ticareti yapan kişiler varsa onlarla iş tutuyor.yani demem o ki tilki vaz vermeye yargıçlık yapmaya başlamışsa hadi len demek lazım bu ne hadsizlik sanki kendileri sütten çıkmış akkaşı ha pkk kendi hakkını savunuyor bunlar ülkeyi resmen parsel parsel yetmedi bütün şirketleri bu örgütlere peşkeş çektilermi çekmediler mi.

siyasette fırsat eşitliği yok.
siyasette fırsat eşitliği yok. - 2 ay Önce

sanki kendi cebinden veriyorlar ülkenin en az yüzde 15 aileleriyle beraber yüzde 20 yapar hdp ye oy veriyor bu insanlar üretirken tüketirken harcama yaparken vergi vermiyormuş gibi hdp ye yardım keseceklermiş eğer kesilecekse herkesin kesilmeli kendilerinin ne ayrıcalığı var.eğer verilecekse herkese verilmeli hatta yüzde 1 oy alan partilere bile.

SIRADAKİ HABER